Google'ın dizüstü bilgisayarı Chromebook

Google'ın dizüstü bilgisayarı Chromebook
Samsung'un yeni nesil Netbook’u olan Chromebook yaklaşık 9 saniyede kullanıma hazır hale geliyor.

Samsung Series 5 Chromebook, Intel’in çift çekirdekli Atom işlemcisine (N570 1.66GHz, 667MHz, 2 x 512KB) sahip olan ve Google’ın yeni nesil işletim sistemi Chrome OS ile ilgi çeken bir Netbook ürünü.

16 GByte kapasiteli olan bu ürün temel olarak Cloud (Bulut Bilişim) teknolojisini kullanıyor. Bunun anlamı, uygulamaları ve verilerinizi internet ortamına taşıması. Kullanıcılar, ofis dokümanlarını tarayıcıdan açtıkları gibi verileri de oluşturdukları Cloud hesabına yedekleyebiliyorlar.

series samsung chromebook

Yaklaşık 570 Dolar’dan satılacak olan Samsung Series 5 Chromebook 8.8 saniyede açılıyor.

Google, şu an offline fonksiyonları desteklemiyor. Fakat aldığımız bilgilere göre bunun üzerinde çalışılıyor.Google’ın söylediğine göre bu durum 6 haftadan önce devreye alınmayacak ama bu süre içinde farklı güncellemeler çıkacak.

12 inçlik bir ekrana sahip olan cihazın üzerinde iki adet USB girşi ve bir VGA çıkışı bulunuyor. Samsung, bu üründe HDMI arabirimini kullanmamış. Buna ek olarak klavye aydınlatması da yok. Sahip olduğu pil sayesinde 8 saat kesintisiz çalışan Chromebook, yaklaşık 1.5 kg ağırlığında.

series samsung chromebook

Pil ile 8 Saat kesintisiz çalışan Chromebook yaklaşık 1.5 kg ağırlığında.

Her şeyi Cloud platforma taşıyan Google, kullanıcıya Windows gibi programlar yükletmeyecek. Buradaki mantık tıpkı iPhone uygulamaları gibi.

Kullanıcılar Chrome Web Store’a bağlanıp istedikleri uygulamaları indirip kullanabilecek. Bu uygulamaları çalıştırmak için internete bağlı olmanız gerekecek.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi