Google’dan insansı buluş: Knowledge Graph

Google’dan insansı buluş: Knowledge Graph
Google, arama motoruna yaptığı yeni değişiklikle arama sonuçlarına daha insansı yaklaşmayı planlıyor.

Google, artık marka olarak arama kelimesi ile eş anlamlı hale geldi. Zirvedeki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor, bu kez amaçları aramaya teşebbüs ettiğimiz ilk anda sonuca ulaşabilmek.

Artık arama yaptığımız zaman spekülatif dalışlarla bilgisayarın içinde kaybolmayacağız. Knowledge Graph ile olasılıklarımız kanıtlanabilir düzeyde daha iyi olacak.

Google’ın yeni fonksiyonu ile arama yanıtları bütünüyle bir seviye yükseliyor.

Bu yeni sistem, bizim sözcüklerimizi değil fikirlerimizi tanıyacak. Başka bir deyişle, Google insana özgü özelliklerle düşünmeye teşebbüs ediyor. Bir arama motorundan daha ne beklenebilirdi ki?

Bir düşünün: Sürekli mesajlaşarak hissiz bir şekilde yaşamak artık ruhumuza işlemiş, ve hayatımız işle ev arasında geçip gidiyor. Bilgiye, merak duygusuna ve diğer her şeye susamışız. Bu tür bir ruh hali içinde hayata devam ederken, bizi ayakta durmaya şevk eden kaldırma kuvvetine sahip tek şey ‘ilgi’.

knowledge_tech

Gerçek dışı reality programları bizi boğulmaktan kurtaramaz. Bilgisizlik nehrinin diğer kolu ‘sosyal medya’ da bizi kurtaramaz. Tek kurtarıcı ‘ilgi’.

Bu açıdan bakıldığında Knowledge Graph daha bir önem taşıyor. Olasılıklarımızı artıracak, bilgiden yararlandıkça asıl ilgi kaynağımız açığa çıkacaktır. Bu şekilde bilgi anında akciğerlerimize işleyecek ve enerjimizi yenileyecek, böylece kargaşadan bizi uzak kılacaktır.

İnsansı fikirleri tasavvur etmek kolay değildir. Pazarlamacılar kitlelere mesajların nasıl ulaştırılacağını iyi biliyorlar. Dijital çağ çoktan yükselmiş olsa bile, bir çok iletişim türü eskiden neyse yine o. Sadece biraz daha kişiselleştirilmiş.

Kişisellik insan ilgisiyle aynı şey değildir.

İnsanın ilgisi müşterinin veya kullanıcının en derin ihtiyaçlarıdır ve daha çok da duygusaldır.  Araştırmasını doğruluk ile bağdaştırmaz, daha çok hoşuna giden, aniden aklına gelen şeylere dayanır.

Bizi neyin daha çok etkileyeceğini anlayabilir ve görebiliriz. Google da o noktaya daha yakın olmaya çalışıyor. Bu yüzden, Google’ın Knowledge Graph fonksiyonunu güçlü, ileri görüşlü politikasından dolayı kutluyoruz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi