Google'dan dördüncü çeyrekte 14.42 milyar dolar gelir

Google'dan dördüncü çeyrekte 14.42 milyar dolar gelir
Google’ın 2012′nin dördüncü çeyreğine ait finansal raporu yayınlandı.

14.42 milyar dolar gelir elde eden şirket, bir önceki senenin aynı dönemine göre gelirleri %36 oranında artırmayı başardı.

 

Google’ın dördüncü çeyrek için açıkladığı net kar ise 2.89 milyar dolar. Şirket karını gelirleriyle aynı oranda artırmayı başaramamış zira 2o11′in dördüncü çeyreğinde Google 2.71 milyar dolar kar ettiğini açıklamıştı.

 

Dördüncü çeyrek rakamları ile birlikte Google’ın yıllık geliri tarihinde ilk defa 50 milyar doların üzerine çıkmış oldu.

 

Google, dördüncü çeyrekte reklamdan 12.1 milyar dolar kazandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla reklam gelirlerini %19 artırmayı başaran Google aynı zamanda dördüncü çeyrekte analistlerin tahminlerini de geride bıraktı. 12.34 milyar dolar gelir açıklanması beklenen şirket, başarılı geçen çeyreği borsada %5′lik değer kazanarak taçlandırmış oldu.

 

Motorola’nın dördüncü çeyrekte göstereceği performans ve rapora edeceği etki de merak konusuydu. Motorola Mobility 2012′nin son çeyreğinde 1.51 milyar dolar gelir elde ederken, Google’ın kosolide gelirlerinin %11′ini oluşturdu.

 

Google dördüncü çeyrekte Motorola’nın Home departmanını 2.35 milyar dolara Aris’e satmıştı. 12.5 milyara dolara satın alınan Motorola’nın oluşturduğu yükü hafifletmek isteyen arama motoru devi, bu satışın dışında son zamanlarda sık sık Motorola ile ilgili düzenlemelere gitme ihtiyacı duyuyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi