Google, VirusTotal’ı satın aldı

Google, VirusTotal’ı satın aldı
Kullanıcıların internet deneyimini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen Google, bu amaçla web tabanlı URL denetleyici VirusTotal'i satın aldı.

Şüpheli dosya ve uzantıları belirleyen VirusTotal Google tarafından satın alındı. Satın almanın detayları hakkında bilgi verilmezken, uzunca bir süredir beraber çalışan iki şirketten VirusTotal’ın Google kaynaklarını kullanarak Google ürünlerinin daha güvenli olmaları konusunda sorumluluk alacağı belirtildi.

 

Yapılan açıklamada VirusTotal’ın diğer antivirus ve güvenlik uzmanlarıyla yapmış olduğu anlaşmaların devam ettiğini tüm ekip olarak Google’a güvenlik desteği verileceği ve bu alanda çeşitli yenilikler yapılarak tüm dünyanın güvenlik anlayışının değiştirileceği belirtildi.

 

Google tarafından satın almanın en önemli nedenlerinin başında Google Drive ve Gmail ürünlerinin dosya depolama kapasitesinin her geçen gün artması ve internet kullanıcılarının bu ürünleri daha aktif bir şekilde kullanmaya başlamasından sonra oluşabilecek güvenlik problemlerini en aza indirmenin geldiği belirtiliyor.

 

Misyon olarak internet kullanıcılarının web ağları üzerinde güvenliğini sağlamayı seçen ve bu doğrultuda çeşitli yatırımlar yapan VirusTotal yaptığı açıklamada son kullanıcının daha verimli bir ürün kullanabilmesi için sürekli olarak araştırma yaptıklarını ve bu araştırmaların maliyetlerinin artması yüzünden Google tarafından kendilerine yapılan teklifi kabul ettiklerini, elde edilen gelirin büyük bir kısmının da yazılımsal geliştirmede kullanılacağını belirttiler.

 

Satın almanın miktarı ve gelecek planları hakkında bilgi verilmedi.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi