Google her ay 1 milyon zararlı link siliyor

Google her ay 1 milyon zararlı link siliyor
Her ay, 1 milyondan fazla hak ihlali içeren link Google’dan siliniyor.

Bu linkler genelde hak ihlaline uğramış filmler, video oyunları, şarkı ve yazılım dosyaları olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yarıdan fazlasının silinmesine geçen ay Microsoft yardım etti.

Arama ve reklam devi Google, Perşembe günü zaten var olan veri denetleme sistemine, çeşitli şirketlerden alınan silme taleplerini de ekledi ve kullanıcıların kişisel verilerini de arama isteği gönderdi.

Google kendi deyimine göre online form ile gelen silme taleplerinin %97’sine uyuyor ve sistem bunları onaylıyor.

Arama motorlarında korsan içerik her geçen gün daha da artıyor ve Google son zamanlarda bu işin üstünde daha fazla durmaya başladı. Gelişmeler, hukukçuların Google’ın Stop Online Piracy Act(Online Korsana hayır) kurumuna karşı olan durumunu bozduktan sonra geldi.

Google bazı silme taleplerini geri çevirdi. Google’ın kıdemli telif avukatı Fred Von Lohmann sebep olarak formların tamamlanmamış olmasını, web sayfasının mevcut olmamasını veya web sayfasının korsan içerikli olmamasını söyledi.

Geçen ay silinmesi gereken linklerin talebinde bulunan şirketlerin başında 543,000 link ile Microsoft geliyor. British Music Industry 162,000 ve NBC 145,000 talepte bulunmuş.

Hedef alınan sitelerin başında ise 43,000 ile filestube.com geliyor. Daha sonra ise 23,000 ile Torrentz.eu ve 22,000 ile 4shared.com var.


remove_tech


En meşhur kopya ürün torrent sitesi Pirate Bay ise şaşırtıcı bir şekilde 10,245 silinme talebi ile 13. sırayı alıyor.

Von Lohmann konuyla ilgili şunları söyledi: “Açıkça görülüyor ki, güvenlik sağlayıcıları hak ihlali probleminde önerilen çözümleri uyguluyor. Bize göre, bu tartışmalar doğru verilerden besleniyor.”

Sonuç olarak Google geçen ay 1,296 telif hakkı sahibinden gelen 1.24 milyon talebe uydu ve silme işlemini onayladı. Hedef alınan domain sayısı ise 24,129.

Geçmişe bakıldığında rakamlar büyümenin daha çok problem getirdiğini gösterir nitelikte. Örneğin 2009 yılında silinen link sayısı bütün bir sene boyunca 250 bin civarındaydı.

Link silme işi artık neredeyse ayrı bir sektör haline geldi. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi