Google günlüğü

Google günlüğü
Google'ın 1997'den beri geçirdiği evrim.

1997 yılında yayın hayatın abaşlayan Google şu anda internetin en büyük arama motoru. Google'ın bunu nasıl becerdiğini hiç merak ettiniz mi? Yayınlanan yeni bir video ile Google'ın mutfağındaki kişilerin ağzından bu hikayeyi dinleyeceğiz.

Google, Google+ ve Gmail gibi projelerle ilgileniyor olsa da halen odaklandığı en önemli proje şüphesiz arama motorudur. Gün geçtikçe geliştirdikleri arama motoru, resimleri bulmaya başladı sonra videoları üstelik arama yapmak için arama çubuğuna yazı yazmanız da gerekmiyor artık. Google, konuyla ilgili bir resmi ya da sesli algılama ile söyleceklerinizi arayabilecek konuma geldi. Bütün bunları bir sürü alt başlık altında da yapabilirsiniz yani sadece haberler ya da patentler, v.b. gibi katagorilerde arama yapabilirsiniz.

timeline

Google, yaptığı hatalardan ders alarak bugünlere gelmiş bir şirket. Videoda da geçen 11 Eylül faciası Google'a yeni bir öğreti olmuş. 11 Eylül 2001'de Google'a girip "New York Twin Towers" yazıldığında Google'ın döndürdüğü sonuçlar hiçte o günün şartlarında insanların ilgilendikleri sonuçlar değilmiş. İnsalar haber almak, gelişmeleri takip etmek istiyordu ancak Google Dünya Ticaret Merkezinin resmi sayfasını gösteriyordu. Bundan sonra indeksleme boyut değiştirdi. Mümkün olan her alt katagoride indeksleme yapmaya başladı Google.

Şüphesiz gelecek için pek çok yenilikler olacak Google'da hatta videonun son dakikakları da buna ayrılmış. İzlerken heyecan duyacağınız altı dakikalık güzel bir video var aşağıda.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi