Google Gözlük’ten ilk görüntüler

Google Gözlük’ten ilk görüntüler
Google Glasses’ın trambolin üstünde çekilen ve yayınlanan ilk videosu büyük ilgi gördü.

Google’ın ileri teknoloji ile üretilen gözlükleri geçen Cuma günü manşetlere geri döndü. Google’ın resmi sitesinden yayınlanan videoda gözlüğü takan kişi trambolinde hopluyor ve görüntünün netliği belli oluyor.

15 saniyelik video bu hafta Google+’ta yayınlandı, bunun yanı sıra çektiği fotoğraflardan bir demet de yer aldı.

720p kalitesinde olduğu söylenen çekimde, izleyenler birilerinin(tabi ki Sergey Brin değil, belki de odur kim bilir?) trambolinde hoplarken gözlüğü takarak kayıt yaptığını görüyor, ölçüm yapmak için iyi bir metot gibi duruyor.

Aşağıda da izleyebileceğiniz videoda, artırılmış gerçeklik olarak tanıtılan özelliklerin hiç birine rastlayamadık. Ekranda yerel hava durumunu gösteren bilgiler yok; Google Maps ile yeri gösterilmemiş; ve etraftaki trambolin mağazalarının reklamları da yok.

Şimdi Google, yüzümüzde-akıllı-telefon adı altındaki gözlüklerin çıkabileceğine işaret ediyor. Mühendislerin şüphesiz bu teknolojiyi geliştirmek için yapması gereken daha çok işleri var. Olası bir fiyat konusunda da bazı eksik bilgiler var; şimdiden fiyatının son model bir akıllı telefondan daha pahalı olması kimseyi şaşırtmasın.


google_glasses_tech

Bu fotoğraf geçen hafta Bay to Breakers koşusundan alındı. Project Glass ekibi yol boyunca gözlüklerle fotoğraf çekti.


Google, geleceğin özelliklerini taşıyan bu teknoloji üzerinde çalışırken oluşan spekülasyonlardan sonra, şirket sonunda konuya bir açıklık getirdi ve şirketin artırılmış gerçeklik özelliğine sahip gözlük üstünde çalıştığını bildirdi. Gayretlerine ‘Project Glass’ diyorlar ve bir blogda şöyle tanımladılar: “zamanı geride bırakarak keşfetmek ve dünyanızı paylaşmak.”

Mountain View şirketinin Project Glass teknolojisi üzerinde çalışmasını açıklamasının ardından, güneş gözlüğü üreticisi Oakley de sesini duyurdu ve artırılmış gerçeklik gözlükleri üretmeyi amaçladığını açıkladı. Oakley, bu teknolojiyi 15 yıldır geliştirmekte olduklarını söyledi.

Umalım da Google’ın çalışmaları o kadar zaman almasın.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi