Google Drive gizlilik politikası hakkında akıllara takılan 4 konu

Google Drive gizlilik politikası hakkında akıllara takılan 4 konu
Güvenlik ve Gizlilik hakkında Google Drive’a geri bildirim şeklinde gelen sorular yetkilileri çileden çıkardı. İşte en çok merak konusu olan konular…

İnsanlar dosyalarını Google Drive’a yükledikleri zaman bu dosyaları kim sahipleniyor?

Soruya en iyi cevabı aslında Google Product servis koşulları veriyor: “Dosyalarınızı servisimize yüklediğiniz zaman, Google çeviriler veya diğer değişikliklerinizi daha iyi bir sonuç için yapar, ancak uluslararası bir sözleşme ile bağlı olarak dağıtamaz, kendi mağazası gibi kullanamaz, kamuya açmaz, iletişim bilgilerini yayınlamaz ve dağıtmaz.”

Diğer bir deyişle, Google her şeyi doğru yapmak için her hükmü saklıdır görünüyor. Yoksa değil mi?

 Gizlilik ve dosya sahiplenmesi konusunda bir çok soru şu an Google’ın başını ağrıtıyor.

1. Google’ın All-in-One Gizlilik Politikası insanları kuşkulandırıyor

Google’ın servis şartları anlaşılan şu aralar geniş bir araştırma içinde. Google insanların özel içeriklerini alıp kendisi mi kullanıyor? Trend Micro’nun güvenlik ve iletişim araştırma müdürü Rik Ferguson bir blogda şöyle diyor: “Görünen şu ki, Google’ın sürekli kendini savunma gayreti içinde bulunulması ve müşterilere geliştirme vaatlerinden veya teşviklerden bahsedilmesinin temelinde, avukatların bu iş üzerinde çok fazla durması yatıyor ve kaba tabirle ‘Şeytanlaşmayın’ demeye çalışıyorlar.”

2. Google Dosyalarınızı Sahiplenmez

Google Drive lansmanına eşlik eden bu tür yorumlar, şirketi servis koşullarının ne anlama geldiğini açıklayan bir bildiri yayınlamaya zorladı. Bildiriye göre: “Servis koşullarımızda açıkça dile getirdiğimiz gibi ‘Sizin olan sizindir’. Paylaşma kontrolü de tamamen size aittir. Servisimiz size istediğiniz gibi, karar verdiğiniz anda paylaşma ve başka bir cihazda görüntüleme olanağı sunar.”

3. Rakip Servisler de Benzer Gizlilik Politikaları Sunuyor

Dropbox, iCloud, SkyDrive gibi şirketler bir servis için bir tek servis koşulları sunuyor; Google ise, tek bir servis koşulları ile dosyaları Gmail, Google+ ve Google Docs’tan koruyor.

Ama Google Drive’ın rakiplerinin servis koşullarını yakından okuduğumuz zaman, aynı şekilde kendileri için her türlü hakkın saklı olduğunu anlayabiliyoruz; sadece onlar biraz daha süslü bir dil kullanmışlar. Mesela Microsoft’un SkyDrive’ında yazan şu: “Sizin içeriğiniz sizde kalır.

4. Bulut Sistem’de Dosya Depolamak Belirli Güvenlik Riskleri Anlamına Geliyor mu?

Güvenlik biriminden, Elektronik Sınır Vakfı medya ilişkileri müdürü ve analisti Rebecca Jeschke, bulut temelli dosya depolama sistemlerinde paylaşım yapıldığında sistem bu dosyaları ilerde hatırlama özelliğine sahip olabileceğini bildirdi. Kullanıcıların haberi olarak veya olmadan, dosyaların kaybolabileceğini, çalınabileceğini, maruz kalabileceğini veya onarılamaz hale gelebileceğini sözlerine ekledi.

Diğer bir deyişle, online dosya depolama birimlerini kullanmak isteyenler Google’ın gizlilik politikasından daha çok ölçüp biçsinler ve ona göre dosya depolasınlar. Microsoft SkyDrive’ın servis koşullarında da dediği gibi: “Kabul etmiyorsanız, servisi kullanmayınız. Teşekkürler.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi