Google Analytics'e karşı Yandex Metrica

Google Analytics'e karşı Yandex Metrica
Web sitelerinin trafiğini, ziyaretçi durumunu, reklam ve pazarlama kampanyalarını ölçmeye olanak sağlayan Yandex.Metrica Türkiye'de hizmete girdi.

Yandex.Metrica web sitelerinin dönüşüm oranını arttırmaya yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Metrica sayesinde web siteniz için en verimli ana göstergeleri ölçümleyebilir, ziyaretçilerin davranışlarını analiz edebilir ve reklam kampanyalarının etkinliğini değerlendirebilirsiniz.

Metrica, internet sayaçlarının geleneksel prensibine göre çalışır. Sitenizin sayfalarına yüklenen kod, her ziyareti kaydederek bu ziyaretlerle ilgili verileri toplar. Metrica servisi, Yandex.Direkt ve Yandex.Market reklam verenlerinin, ilgili reklam tıklatıldıktan sonra reklamı yapılan sitede neler olduğu sorusunu yanıtlamalarına olanak sağlar ve en etkili reklam araçlarının ortaya çıkması amacıyla farklı kesimlerden cezp edilen kitlelerin analizi için araçlar sağlar.

 

Yandex.Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, konuyla ilgili olarak: "Ölçümlenebilir olması İnternet'in diğer mecralara göre büyük bir avantajıdır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Yandex.Metrica sayesinde ziyaretçi davranışları daha kolay ve iyi bir biçimde analiz edilebilir. Metrica ayrıca, ziyaretçilerin site üzerindeki hareketlerini kaydedilmiş bir şekilde izlemeye imkan veren Webvisor ve sayfaların belirli kısımlarına hangi yoğunlukta tıklandığını gösteren Tıklama Haritaları gibi kendine has özellikleriyle de öne çıkıyor" dedi.

Metrica servisini kullanmak için özel bir kod almanız ve sitenizin sayfalarına yüklemeniz gerekir. Sitenizle ilgili veriler, sayaç kodunun yüklenmesinden hemen sonra toplanmaya başlar. Sayacın topladığı veriler işlenir ve her bir sayacın yanında bulunan grafik simgesine basılarak erişilebilen ve sitenin ziyaret oranıyla ilgili bilgi veren ayrı raporlar halinde görüntülenir. Kullanıcının sitenizdeki işlemleri ile bu olgunun raporlara yansıması arasındaki gecikme süresi genelde yaklaşık 10 dakikadır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi