Google Adsense reklamlarını websitemizin neresine yerleştirmeliyiz?

Google Adsense reklamlarını websitemizin neresine yerleştirmeliyiz?
Google reklamlarından maksimum gelir elde etmeniz için websitenizde doğru bölümlerde konumlamalısınız. İşte püf noktalar...

Google reklamları için en iyi yer, içeriğe bağlı olarak sayfadan sayfaya değişiklik gösterir. Reklamlarınızı konumlandıracağınız yerleri belirlerken kendinize sormanız gereken birkaç soru var:

  1. Kullanıcılar sitemi ziyaret ederek hangi işlemi yerine getirmeye çalışıyorlar?
  2. Belirli bir sayfayı görüntülerken ne yapıyorlar?
  3. Ziyaretçilerin dikkati en çok hangi bölümlere yönelebilir?
  4. Kullanıcıları rahatsız etmeden reklamları bu alana nasıl entegre edebilirim?
  5. Sayfayı nasıl temiz, düzenli ve cazip tutabilirim?

Bazı yerler, diğerlerinden daha başarılı olma eğilimindedir. Bu "ısı haritası", örnek sayfa düzeninde ideal yerleşimi gösterir. Renkler, koyu turuncudan (en güçlü performans) açık sarıya kadar (en zayıf performans) değişiklik gösterir. Tüm diğer faktörler eşit olduğunda, ekranın üst kısmında bulunan reklamlar, ekranın alt kısmındakilerden daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Zengin içeriğin ve gezinme yardımlarının yakınına yerleştirilen reklamlar genellikle iyi performans gösterirler, çünkü kullanıcılar sayfanın bu kısımlarına odaklanırlar.

Bu ısı haritası, konumlandırma kılavuzu olarak yararlı olsa da, reklam konumu konusunda karar verirken kullanıcılarınızı ön planda tutmanızı önemle tavsiye ederiz. Kullanıcıların farklı sayfalardaki davranışlarını ve kullanıcılar açısından hangi konumların en yararlı ve görünür olduğunu düşünün. En optimum reklam konumunun her zaman belirli sayfalarda beklediğiniz reklam konumu olmadığını göreceksiniz.

Örneğin, kullanıcıların tipik olarak bir makale okumaya odaklandığı sayfalarda, editoryal içeriğin hemen altına yerleştirilen reklamlar çok iyi performans gösterme eğilimindedir. Bu neredeyse, kullanıcıların okumayı bitirdiği ve kendilerine "Şimdi ne yapabilirim?" diye sordukları andır. Hassas bir şekilde hedeflenmiş reklamlar, kullanıcılar için bu soruyu yanıtlayabilirler. Örneğin bir haber sitesinde içerikten sonraki ilişkili haberlerin hemen altı bu konuda çok verimli olabilir.

Google, tarayıcılar ve ekran boyutları değişiklik gösterdiğinden, istediğiniz URL'yi girebileceğiniz ve reklamlarınızı ekranın üst kısmına uygulayıp uygulayamayacağınızı kontrol edebileceğiniz kullanışlı bir araç geliştirmiş. Linkten ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki çözümümüzde bloglar için reklam yerleşimiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi