Gmail ile ofis dışındayken otomatik mail gönderimi

Gmail ile ofis dışındayken otomatik mail gönderimi
Gmail bizim için yardımcı eleman :)

Tatildeyken ya da gelen maillerimize cevap veremeyecek kadar uzun zaman ofis dışında olmamız gerektiği durumlarda maillere cevap vermek sonrasında oldukça zahmetli ve belkide önemli bir kaç işi elden kaçırıp büyük kayıplara sebep olabiliyor. 

Şİrket içinde kurulan e-mail hesaplarımızı kontrol eden ve yöneten sunucular üzerinde entegre olarak gelen ve bu gibi durumlarda büyük kolaylık sağlayan ofis dışıdayken gelen e-maillere otomatik olarak cevap verme sistemi gmail içerisinde de entegre olarak sunulmakta.

Özellikle Google Apps programı ile gmail altyapısını kullanan (şu an maksimum olarak ücretsiz versiyonunda 10 e-mail hesabı açılabilmekte) küçük işletmeler için bu gibi özelliklerin kullanılabilmesi oldukça büyük bir kolaylık aslında.

Gmail üzerinde bu işin nasıl yapılacağına gelirsek,

Basit mantıkla belirttiğimiz tarihler arasında gmail bizim için konusu ve metni belli olan, gelen tüm maillere ya da şirket içinden gelen maillere otomatik olarak bizim belirlediğimiz e-maili otomatik olarak göndermekte.

Öncelikle;

Gmail ayarlara girmemiz gerekmekte. Sonra ilk ekrana gelen sekmeden (General - Genel) sayfayı aşağı doğru indirdiğimizde vacation responder (tatil cevaplayıcısı) buluyoruz. Alltaki ekran resminde sarı ile vurgulanmış kısım.

techcekirdek.com

Sonra vacation responerderon yapıp (aktif hale getirip) hangi tarihler arasında otomatik olarak mail göndermesini istiyorsan o tarihleri giriyoruz.

 techcekirdek.com

Son olarak da e-mail konusunu ve mesaj kısmınıda yazdıktan sonra değişiklikleri kaydettikmi, girdiğimiz tarihler arasında posta kutumuza gelen e-maillere gmail bizim yerimize otomatik olarak cevap e-maili gönderecektir.

techcekirdek.com

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu mesajımızı yazdığımız yerin altında (yukardaki ekran resminde görünen) ve sarı ile vurguladığımız işaretçi kutularına dikkat etmemiz gerekmekte. İlkini işaretlediğimizde sadece iletişim listemizde bulunan ve e-mail gönderen kişilere cevap verilecektir, ikincisini işaretlediğimizde ise sadece şirket içi gelen e-maillere otomatik olarak cevap verecektir. (Bu örneğimizde Tech Çekirdek ekibimizden gelen e-mailler oluyor)

Bir kaç hızlı ve basit adım ile gelen e-maillerimize bizim yerimize gmail otomatik olarak cevap verecektir. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi