Global Girişimcilik Haftası'nda eTicaret Sırları

Global Girişimcilik Haftası'nda eTicaret Sırları
Sürekli artan mobil internet kullanımı, gelişen eTicaret hacmiyle birlikte Dünya'da ve özellikle Türkiye'de mobil ticaretin (mCommerce) çok hızlı büyümesini sağlayacak.

Global Girişimcilik Haftası yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik etmekdir. Global Girişimcilik Haftası bu yıl tüm dünyada 14-20 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenleniyor. 

Bu hafta sürekli girişimcilik etkinleri ile devam etmekte. Bu etkinliklerden biri de "JCI İstanbul (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) ile Girişimci Ruhlar Buluşmaya Devam Ediyor!" etkinliği idi. Markafoni ve Zizigo'nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Sina Afra bize eTicaret ile ilgili önemli sırlar verdi. 


Sina Afra Türkiye internet pazarının 2009'dan bu yana çok yüksek bir ivmeyle büyüdüğünü ve bu büyümenin daha da artarak en azında 2015 yılına kadar devam edeceğini söyledi. Türkiye'de 30 milyon aktif internet kullanıcısı olduğunu da düşünürsek eTicaret hacminin her geçen yıl daha da katlanarak artacağı bir gerçek. 

Yatırım Sermayecilerinin (Venture Capitalist) Türkiye’ye daha da hızlanan bir ivme ile geleceğine değinen Sina Afra, Amazon harici tüm dev şirketlerin bu pazarda yer alabileceğini bildirdi. (Amazon Türkiye'ye hiçbir şekilde sıcak değil) Sahibinden.com unda bu dev VC lerden biri tarafından satın alınabileceği bilgisine ulaştık.

Özel alışveriş klüplerinin Türkiye'de daha da artacağını belirten Sina Afra, 2015 yılında giyim sektöründe üç büyük olan Markafoni, Limango ve Trendyol'un bu pastadan payına düşen oranın %85 lerden %90 lara çıkacağını öngördü. Fırsat sitelerinin de kullanım oranının azaldığını belirten Sina Afra, hizmet kalitesi olarak iyi firmalarla çalışan sitelerin devam edebileceğini savundu. Türkiye'den 3 yıl sonra 1 milyar dolar değerlemeye ulaşmış bir internet firması çıkacağı da Sina Afra'nın öngörüleri arasında.

Pazarlama ölçümlemesi doğrultusunda Markafoni’de en iyi geri dönüşü davetiyelerden aldığını söyleyen Sina Afra, ardından Google reklamları, bunun ardından affiliate networkler (gelir ortaklığı) ve sonrasında ise Facebook ve dolayısı ile sosyal medyanın geldiğini söyledi. 

Analiz: 2013 yılında mobil internet kullanımının normal internet kullanımını geçeceği gerçeğini de göz önünde bulundurarak, önümüzdeki yıllarda artan eTicaret hacmiyle birlikte Dünya'da ve özellikle Türkiye'de mobil ticaret (mCommerce) inanılmaz bir ivmeyle sıçrama yapacak.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi