Foxconn Mali Açıdan Sıkıntıda

Foxconn Mali Açıdan Sıkıntıda
Geçtiğimiz dönemlerde, çalışma şartlarının zorluğu ile gündeme gelen Foxconn 1 milyon robot işçi alacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz dönemlerde, çalışma şartlarının zorluğu ile gündeme gelen Foxconn 1 milyon robot işçi alacağını duyurmuştu. Son gelişmelerde ise Foxconn'un son çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre karının %50'den fazla düştüğü açıklandı. Teknoloji dünyasının birçok büyük firmasına parça üreten Tayvanlı şirket Foxconn'un, başta Apple olmak üzere birçok firmayla anlaşması bulunuyordu. Sıkıntılı bir süreçten geçen firmanın, işçileri ile yaşadığı sürecin ardından kârı da ciddi bir düşüş yaşadı. Foxconn'un patronu Terry Gou'nun açıklamasına göre, şirketin karı 1.19 milyar dolardan 509 milyon dolara gerilediği bildirildi. Geçtiğimiz dönemlerde işçilerin sıkıntılarını kapatmak için yapılan %25'lik zammın da bu düşüşte önemli bir payı olduğu açıklandı. Gou, her ne kadar çalışanların içinde bulunduğu koşulları düzeltmek için harcama yaptıklarını söylese de, çalışanlarının yaptığı eylemler parasal sıkıntılarının olmadığını çalışma şartlarında bir değişim olmadığını gösteriyordu. Foxconn'un çalışanları için bir hastane ve dil kursu açma planları olduğu açıklanmıştı. Umarız Foxconn kârını istediği seviyede tutar ve çalışanlarına daha uygun şartlarda çalışma imkanı verebilir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi