Flash Player güncellemesinde acil durum

Flash Player güncellemesinde acil durum
Adobe’nin güncelleme adresleri rasgele kod çalıştırılmasına müsait kritik bir durum doğuruyor.

Cihazınızdan Adobe Flash’ın versiyonunu kontrol edin. Eğer versiyonu 11.2.202.235’ten küçük ise son güncellemeyi indirdiğinizden emin olun(Bu işlemi Adobe Flash versiyon güncellemeden yapabilirsiniz). Bir önceki güncelleme adresi hali hazırda malware geliştiricileri tarafından sistem bozma amaçlı olarak istismar edilmekte.

‘Nesne karışıklığı savunmasızlığı’ olarak tanımlanan bu durumda, Adobe yetkilileri istismar sonucu saldırganların Flash uygulamalarının kodlarına ulaştıklarını ve kontrolü ele alma imkanları olduğunu iddia ediyor.

Nesne temelli program dillerinde, devam eden bir programda fonksiyon ve değişkenler bir arada paketlenmiştir ve bir sınıf içindeki objeler olarak tanımlanırlar.

Nesne karışıklığı savunmasızlığında, objeler değişik sınıflardaki objeler olarak tanımlanırlar ve program çalıştığında uyumsuz olan değerler alırlar. Bu değerler direkt olarak programda saldırganlar tarafından koyulan hafızadaki keyfi bir koda giderler ve böylece saldırganların malware’ları harekete geçmiş olur.

Bu istismar durumu şu an Windows sistemlerde Internet Explorer kullanıcılarında patlak verdi; ama sadece Windows’a özel bir durum değil, Mac ve Linux yazılım kullanıcılarında da görülme potansiyeli mevcut. Bu noktada Flash Player’ınızı güncellediğinizden emin olun. Özellikle de Windows makinalar veya Windows kullanan Apple cihazlar sistemlerini saldırılardan korumak için dikkatli olmalı.

Google Chrome kullanıcıları Flash Player güncellemelerini otomatik olarak ediniyor ancak alternatif browser kullananlar son güncellemeyi yapmalı.

Flash güncellemesi Adobe Flash Player Web sitesinden yapılabilir. Adobe, kullanıcıların otomatik güncellemeyi aktif hale getirmesini öneriyor. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi