Fatih Projesi tabletlerinde ilk raund Android'in, Apple IPADler devre dışı

Fatih Projesi tabletlerinde ilk raund Android'in, Apple IPADler devre dışı
Eğitimde Fatih Projesi tabletlerinde teknik şartnameye göre ilk raundu Android kazandı, Apple IPADler devre dışı kaldı.

Eğitimde Fatih Projesi'nde (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) çok yüksek miktarda cihaz satın alması yapılacağından tablet üreticileri inanılmaz bir rekabet halindeler. Bu rekabetin ilk raundunu Apple kaybetmiş gibi görünüyor. İlk etapta 8500 adet tablet bilgisayar için tekliflerin alımı için süre bugün doluyor. İlk ihalede Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara, Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsun ve Uşak'ı kapsayan toplamda 13 ilde başlanacak projede Devlet Malzeme Ofisi tarafından yayınlanan şartnamenin kuralları Apple IPAD'lere uymuyor. Tablet işletim sistemlerinin Android olması ve flash desteği kesin kural olarak tanımlanmış. Ekran çözünürlüğü de 1280X800 px olunca bu noktada da IPADler devre dışı kalmış oluyor. Ayrıca USB bağlantı noktası da IPAD lerde bulunmuyor. 

Şartnameye göre tabletlerin teknik özellikleri:

  • Android 3.0 İşletim Sistemi (tablet 1 ve 2), Android 2.3.4 (tablet 3)
  • 1 GHz hızında tek çekirdekli veya 800 MHz çift çekirdekli işlemci
  • 1 GB RAM (tablet 1 ve 2), 512 MB RAM (tablet 3)
  • 16 GB depolama alanı
  • USB ve Micro USB bağlantısı, dahili 802.11 b/g/n kablosuz ağ desteği
  • 1280x800 piksel ekran çözünürlüğü (tablet 1 ve 2), 1280x768 (tablet 3)
  • 8600 mAh pil (tablet 2), 3250 mAh (tablet 1), 6000 mAh (tablet 3)
  • 10.1 inç ekran (tablet 1 ve 2), 8.9 inç veya 9.5 inç (tablet 3)
  • Flash desteği

Bu teknik özelliklere göre piyasada çok çeşit tablet olmadığı da aşikâr. Birkaç donanım üreticisi burada çok karlı çıkacak gibi görünüyor. Ancak benim bireysel görüşüm bu projede daha kullanıcı dostu olan IOS işletim sistemli tabletler kullanılmalıydı. Proje sonunda toplamda 14 milyon tablet bilgisayarın öğrencilere dağıtılacağını düşünürsek Apple bu konuda bir kaç dava açacak gibi görünüyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi