FAT diski NTFS'e dönüştürmek

FAT diski NTFS'e dönüştürmek
Disklerinizi NTFS file sistemine çevirerek daha fazla performans alın ve verilerinizi koruyun.

Neden NTFS'e çevirmeliyiz?

NTFS dosya sistemi FAT sisteme göre daha performanslı ve sorunsuz çalışır.
Hepinizin bildiği ve asla yapmadığı USB aygıtı güvenli kaldır yapmanıza gerek kalmaz.
FAT sisteme 4GB a kadar tek parça dosyaları atabilirken, NTFS'de kapasiteniz büyüklüğünde tek parça dosyaları yükleyebilirsiniz. Buna bir örnek şöyle verebiliriz. 16 GB Flash diskiniz var diyelim bu disk varsayılan olarak FAT sistem dir ve siz bu diske 7GB'lık internetten indirdiğiniz blueray rip bir film dosyasını kopyalayamazsınız. Bu diski NTFS e çevirmeniz gerekir. Windows 7 bunu artık 4GB ve üstü disklerde kendisi yapa biliyor diske sağ tıklayım açılan menüden biçimledir seçerek dosya sistemi türünü NTFS seçebilirsiniz.  

Windows XP de bu işlemi yapmak için komut sistemine ufat bir komut satırı girmemiz gerekiyor. 

1. Flash Diskini bilgisayara taktıktan sonra bilgisayarımdan bakarak hangi sürücü harfi ile harflendirildiğini kontrol edin.

2. Başlat - Çalıştıra - cmd yazıp enter a basın (siyah pencerede komut satırı açılacak)

3. Buraya şu komutu girin (yukarıdaki resimde görüldüğü gibi benim diskimin TOOSHIBA sürücü harfi (E:) o yüzden örneği e: ile veriyorum siz bilgisayarınızdan bunu lütfen kontrol edin.)

convert e: /fs:ntfs

4. Buişlem sonucunda diskinizdeki verilere hiçbirşey olmadan Flash Diskinizi NTFS'e çevirmiş olacaksınız.

 

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi