Facebook’un Yeni Hayali

Facebook’un Yeni Hayali
Face.com’u satın alan Facebook için, sokaktaki insanları profil fotoğraflarından tanıyacak bir kamera geliştirildi.

Facebook yeni ve ütopik gibi görünen bir gelişmeyle ortaya çıktı. Güçlü bir veri tabanına sahip olan Face.com‘un sonradan Facebook bünyesine katıldığını biliyoruz. Facebook, Face.com’un birikiminden de yararlanarak “Facedeals” adını verdiği özel bir kamera oluşturdu.

 

“Facedeals” adı verilen kamera, kullanıcıları Facebook sayfalarındaki fotoğrafları sayesinde tanıyacak ve girdikleri mağaza veya restoranda özel indirimden yararlanmalarını sağlayacak.

 

Uzmanların şüpheyle yaklaştığı Facedeals, sisteme dahil olmayı kabul eden Facebook kullanıcıları için girdikleri mekanlarda özel teklifler sunacak. ABD’nin Tennessee eyaletindeki Nashville kentinde bulunan Redpepper reklam ajansının geliştirdiği kamera, kısa bir süre önce test edilmeye başlandı.

 

Redpepper, Facedeals’a üye olan Facebook kullanıcılarının, müşterisi oldukları mekanlarda daha ucuza hizmet almalarını sağlamayı teklif ediyor. Şirket, şu ana kadar Facebook için geliştirdikleri kameranın altı işletmede kullanılmaya başlandığını belirtti. Bu mekanlar arasında bir striptiz kulubü ve bir fotoğraf stüdyosu bulunduğu ifade edildi.

 

Facebook’un ortak olmadığı Facedeals, müşteriler ve işletmeciler arasındaki iş ilişkisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

Facebook, birkaç ay önce İsrail’in Face.com şirketini satın almış ve 40 milyar profil fotoğrafına sahip olan şirketin veri bankasını sahiplenmişti. Facebook, bu fotoğrafların ne amaçla kullanılacağını açıklamamış, güvenlik uzmanları ise konuya endişeyle baktıklarını belirtmişti.

 

Facebook, 955 milyon kullanıcısına ait milyarlaca fotoğrafa sahip iken, Facedeals benzer bir sistemle Facebook kullanıcılarını gittikleri mekanlarda tespit etmeye başlayacak.

 

Facedeals’a üye olmak isteyen kullanıcılar, uygulamayı Facebook sayfalarından aktif hale getirebilecek.

 

Facedeals, kullanıcılar sayfalarına fotoğraf yükledikçe onların tüm görünümlerini kaydedecek ve gerçek hayattaki görünümlerini tüm dünyada tespit edebilecek.

 

Facebook hesabınızdan Facedeals uygulamasına yetkilerini verdiğiniz ve ayarlarını yaptığınız takdirde, Facedeals'ın yüz tanıma kameraları bulunan mekanlarda, cep telefonunuzu bile kullanmadan check-in yapabileceksiniz. İlk başta kulağa oldukça başarılı bir fikir gibi gelse de, özel hayatı hiçe saydığı ortada.

 

Tabii tam tersi, uygulamayı kendi rızanızla yüklediğiniz için, özel hayat ihlali olmadığını düşünenler de var.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi