Facebook’tan sonra Twitter bankacılığı da başlıyor

Facebook’tan sonra Twitter bankacılığı da başlıyor
Türkiye’de sosyal ağları kullanan kişilerin sayısının hızla artması bankaları da harekete geçirdi.

Teknolojiyi en yakından takip eden finans sektörünün temsilcileri en fazla bir yıl içinde Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların “internet şubesine” dönüşeceği görüşünde. Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu, bankaların ilk dönemde sosyal ağları dijital pazarlama ve itibar yönetimi gibi gördüğü belirterek, “Ancak şimdi görüyoruz ki sosyal ağlar artık bir ana kanal haline geliyor. Bazı bankalar buradan işlem yapmaya başladı. Önümüzdeki dönemde bu genele hızla yayılacaktır” dedi.

 

 

ING Bank Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Sivri ise banka müşterilerinin her alanda kesintisiz bilgi almak istediğini söyleyerek, eskiden ana kanal olarak şubelerin göründüğü şimdi ise sosyal ağlarında bir ana kanal haline dönüşmeye başladığını söyledi. Sivri, özellikle Twitter’da müşteriyle büyük bir etkileşimin olduğunu belirterek, burada bankayla ilgili bir twit atıldığında ona hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için otomatik sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Genişbant internetle birlikte banka çalışanlarının da daha mobil olduğunu anlatan Sivri, “Şube müdürlerimizin oda da oturmasını bile istemiyoruz. Böyle bir teknoloji varken onlarda rahatlıkla şube içinde dolaşabiliyor” dedi.

 

 

Denizbank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, Dünyada ilk kez Denizbank’ın Facebook şubesi açtığını hatırlatarak, her müşterinin işlem yaparken farklı bir beklentisi olduğunu belirtti. “Kimisi için hız, kimisi için kalite, bazıları için kolaylık önemli” diyen Duman, “Türk bankaları dünyada bilgi teknolojilerini kullanmak konusunda kesinlikle öncü” yorumunu yaptı.

 

 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, teknolojik gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki dönemde para ve kredi kartı gibi fiziksel araçların ortadan kalkacağına dikkat çekerek, “Kayıtlı 19 milyon internet abonesi var. Bunların 8 milyonu aktif kullanıcı. Mobil bankacılıkta ise 700 bin kullanıcı var. Özellikle mobilde gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyoruz. Finans sektörü şubelerin dışında artık 7-24 Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilir hale geldi” dedi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi