Facebook’taki gizli risklerden haberiniz var mı?

Facebook’taki gizli risklerden haberiniz var mı?
Bir çok kişinin Facebook’taki gizli kişisel risklerden haberi yok.

Facebook kullanıcılarının sadece %37’si bir şeyler paylaşacağı zaman gizlilik ayarlarına uyarak hareket ediyor.

Müşteri hizmetleri raporuna göre bir çok sosyal ağ kullanıcısı kişisel riskleri bilmiyor veya önemsemiyor. Amerika çapında yapılan teste göre 13 milyon kişi Facebook’un gizlilik kontrollerini uygulamıyor veya haberi yok.

Yaklaşık 4.8 milyon kişi hangi gün nereye gideceğini paylaşıyor.  Bu da hırsızlara kolaylık sağlamak manasına geliyor.

Yaklaşık 4.7 milyon kişi sağlıkla ilgili sayfaları beğeniyor, sigorta şirketleri bu durumu kötü niyetli kullanabiliyor.

Alınan diğer raporlara göre, geçen sene yaklaşık 7 milyon Facebook kullanıcısı bazı şahıslar tarafından hesaplarına izinsiz girildiğini veya tehdit mesajları aldıklarını belirttiler. Bu, bir önceki seneye göre %30 artış demek.

Consumer Reports’un teknoloji editörü Jeff Fox şunları söyledi: “Facebook  gerçekten dünyanın sosyal ilişkilerini değiştiriyor ve kullanıcıların hayal bile edemeyeceği şekilde bir çok kişisel veriyi toplayarak en kısa sürede yayma potansiyeline sahip oluyor.”

“Bizim araştırmalarımız bazı büyüleyici ve bazı üzücü sonuçlar keşfetti. Ancak birileri, kişilerin özel verilerini kontrol altında tutmayı daha iyi becerir hale gelmiş durumda. ”

Rapor sonuç olarak Facebook’un herkes hakkında yeterli bilgiyi insanların haberi olmadan da olsa kendi isteğiyle buyur etmiş gibi kolayca topladığını işaret ediyor.

Belki bilmiyor olabilirsiniz ama Facebook beğendiğiniz, ziyaret ettiğiniz her sayfayı Facebook hesabınız olmasa bile rapor ediyor.

Facebook’un her uygulamaya girmeden önce gizlilik ve güvenlik olarak “emin misiniz?” demesinin bir sebebi de bu.

Müşteriler ise Facebook’a 6 karakterden oluşan şifre sistemini geliştirmesi ve paylaşımların reklamsız olmasını sağlaması yönünde geri bildirimler gönderiyorlar.

Müşteri raporlarına göre paylaştığımız veriler risksiz değil. Rapor Ocak ayının 16-31’i arasında 2002 kişi baz alınarak hazırlandı.

Facebook da raporun güvenlik açısından yararlı olduğunu açıkladı. Şirket açıklaması şöyle: “Biz 900 milyon kişinin kendi isteğiyle bağlandığına ve paylaştığına inanıyoruz çünkü biz onlara seçenekler sunarak bilgilerinin kontrol altında olduğunu tecrübemizle ispatladık.”

Şirket verilerine göre Facebook kullanıcısı 900 milyonu çoktan aştı ve her geçen gün artıyor. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi