Facebook'a nasıl girerim?

Facebook'a nasıl girerim?
Https ile facebook erişimi

Genelde üniversiteler, özel sektör veya devlet dairelerindeki sistemler, sizin bazı sitelere girmenizi engelleyecek şekilde kuruludur. Eğer böyle bir yerdeyseniz facebook a erişmeniz için, işin küçük bir püf noktasından bahsetmek istiyoruz.

Eğer gezinmek istediğiniz sitenin adı olarak http ile başlamak yerine https ile başlarsanız örneğin http://www.facebook.com yerine https://www.facebook.com yazarsanız siteye girebilirsiniz.

HTTPS açılımı Secure Hypertext Transfer Protocol yani güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı dır. HTTPS genelde güzenlik amacının yüksek olduğu sitelerde sizin takip edilmenizin yani kişisel güvenliğiniz için vardır.

Bu küçük bilgiden sonra facebook ta bu yöntemle gezinirken ilk çıkabilecek sorununuz herhangi başka bir linke tıkladığınız zaman o linkin https ile çağrılmak yerine tekrar http ile çağrılarak bu siteye girmenizi engellemesidir. Açıkçası bu konudaki en güzel çözümüm (ki ben de bunu kullanıyorum) chrome indirmeniz ve facebook a chrome üzerinden girmenizdir.

Chrome ile https yazarak facebook a girdiğiniz zaman chrome size bu sitede güvenliğiniz için https protokolü ile gezmek istermisiniz diye sormakta. Açıkçası güvenliğiniz için olmasa bile gezinmek için buna evet dediğinizde artık rahatça facebook ve benzeri sitelerde gezebilirsiniz. Her sayfada teker teker uğraşmak istemiyorsanız chroma bu durumda tam size göre...

Bunun yanında ULTRA surf ya da VPN programları ile de engellenmiş sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Bu engelleme ister şirketiniz içinde isterse genel bir durum olsun Ultra Surf ya da VPN programlarını kullanarak istediğiniz sitelere erişimi sağlayabilirsiniz. Burada kendi kişisel veri güvenliğiniz tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi