Facebook ne yapmaya çalışıyor?

Facebook ne yapmaya çalışıyor?
Facebook'un tüm dünyada popüler olan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'ı satın almasının esas sebebi ne?

2010 yılının Ekim ayında 13 genç tarafından geliştirilen mobil fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram kısa sürede tün dünyada 100 milyon üyeye ulaştı. Uygulama o kadar popüler bir hale geldi ki, 1 milyar dolara Facebook tarafından Nisan ayında satın alındı. Uzmanlara göre Facebook'un Instagram'ı satın alma kararı arkasında büyük bir gerçeği barındırıyor.

 

 

Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan Facebook'un şu anda 1 milyar'ın üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Ancak sektör uzmanlarına göre Facebook'u uzun vadede bir sorun bekliyor. Piyasadaki trendi her geçen gün artan Twitter ve Instagram gibi mobil uygulamaların gelecekte çok daha fazla bir piyasa payına sahip olması öngörülüyor. Fakat Facebook'un bu uygulamalardan çok önemli bir farkı var. Çünkü şirket web temeline sahip ve DNA'larında mobil kanallar bulunmuyor. Akıllı telefonların satışının tüm dünya genelinde yüzde 80 artış yaşamasıyla, mobil uygulamaların kullanılırlığı yakın bir zamanda büyük oranlarda artacak gibi gözüküyor. Bunu gören Facebook çareyi Instagram'ı 1 milyar dolara satın almakta buldu. Bu hamleyle Facebook'un potansiyel bir tehdit olarak gördüğü mobil problemi nasıl çözme çabası içine girdiği anlaşılıyor.

 

 

'Mobil' kanal sorununu kısa vadede çözmek için her Instagram kullanıcısı için internette bir sayfa da açan Facebook, web trafiği yoluyla kendi bildiği işi yapmaya çalışıyor. Fakat bu noktada çok ince bir ayrıntı var. Mobil uygulamalar artık daha popüler ve gelecekte web ile büyük bir çekişmeye girecek. Kullanıcılar farklı web siteleri yerine artık farklı mobil uygulamalar görmek istiyor.

 

 

Facebook'un bu hamleyle Instagram'ın mobil uygulamalarda elde ettiği başarıyı parçalayarak web ortamına dönüştürme amacı görülüyor. Peki akıllı telefonların her geçen gün artan trendiyle paralel hızla yükselen mobil uygulamaların, internet tabanlı şirketlerin korkulu rüyası haline gelip gelemeyeceği ise merak konusu. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi