Facebook, 2012 yılının 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Facebook, 2012 yılının 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı
Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook halka açıldıktan sonraki ilk finansman sonuçlarını açıkladı.

Facebook, halka açık şirket statüsünde ilk kez çeyrek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Hayal kırıklığı yaratan halka arz sürecinin ardından, 2012 yılının 2. çeyreğine ait finansal sonuçları beklentilerinin az da olsa üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

 

Geçtiğimiz mayıs ayında halka açılarak Amerika'nın ünlü tezgah üstü piyasası NASDAQ'da işlem görmeye başlayan Facebook, yapılan açıklamaya göre geçen senenin aynı döneminde 895 milyon dolar olan çeyrek geliri 1,18 milyara yükseldi. Geçen senenin aynı dönemine göre %32'lik bir artış söz konusu.

 

Aylık aktif kullanıcı sayısı 30 Haziran 2012 itibariyle yıllık bazda %29'luk artış ile 955 milyona yükselirken; mobil cihazlardan ulaşan aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık bazda %67'lik artış ile 543 milyona yükseldi.

 

Günlük aktif kullanıcı sayısı Haziran ayında yıllık bazda %32'lik artış ile ortalama 552 milyona yükseldi.

 

Facebook'un en önemli gelir kaynağı olan reklamlar toplam gelirin %84'ünü oluşturuyor. Facebook'un reklam geliri 992 milyon dolar olarak gerçekleşti. Reklam gelirleri geçen seneye göre %28 artış gösterdi.

 

18 Mayıs'ta halka arzı gerçekleşen Facebook hisse başına 45 doları hedeflemişti.Ancak hisse değeri beklentilerin aksine hızla düşen Facebook, 45 dolardan 25 dolara kadar geriledi. Bu durumdan Facebook'u sorumlu tutan yatırımcılar ise hukuk mücadelesi başlattı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi