Facebok Timeline MySQL üzerinde

Facebok Timeline MySQL üzerinde
Facebook un bu güne kadar yaptığı en radikal değişiklik Timeline; MySQL üzerinde çalışıyor.

Newyork'daki Facebook mühendislik ofisinden sorumlu Serkan Piantino nun Wired un söyleşisinde oldukça ilginç bir detay ortaya çıktı. Yakın zamanda tüm kullanıcılarına açtığı Timeline özelliğini facebook MySQL veritabanı üzerinde çalıştırıyormuş.

MySQL veritabanı genelde küçük ölçekli işlerde oldukça rağmen gören ve bedava olmasıyla da bir çok kullanıcı tarafından kullanılan bir veritabanı sistemi. Facebook gibi 800 milyon kullanıcısı olan bir yapının MySQL i en belirgin ve göz önünde olan özelliğinde kullanması önemli bir adım MySQL veritabanı için.

MySQL in seçilmesindeki en temel neden ise sistem belleğinin adreslenebilmesini olarak açıklandı. Kullanıcı verilerinden ziyade MySQL üzerinde sadece Timeline için gerekli olan veriler tutulmakta.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi