Excel 2010'da dosyalarımızı nasıl değişiklik yapılmasından koruruz?

Excel 2010'da dosyalarımızı nasıl değişiklik yapılmasından koruruz?
Excel dosyalarında değişiklik yapma kısıtlaması getirme.

Eğer exceli çok sık kullanıyorsak ve kullandığımız excel dökümaları başkaları tarafından erişebiliyor ise bazı dosyalarımızda erişimi kontrollü hale getirmemiz dosyalarımızın orjinal hallerinden uzaklaşmaması sağlanabilir.

Bir örnek vermek gerekirse bu konu için, örneğin çalıştığınız şirkette excel üzerinde bazı raporlar ve grafikler oluşturuyorsunuz ve bu dosyanın bazı sayfaları kesinlikle değiştirilmemesi gereken sayfalar. Sizin oluşturduğunuz dosylara insanların erişim hakkı var fakat ayrıca dosyalar üzerinde değişiklik yapma haklarıda var. Eğer erişim hakkı olan kullanıcılar tarafından dosya üzerinde yapılacak değişiklik sizin rapor ve grafik sonuçlarınızı etkiliyorsa siz bu dosya üzerinde bir koruma sistemi geliştirmelisiniz. 

Bu tür koruma sistemleri arasında bir kaç farklı yöntem mevcut. Ben burda Excel 2010 üzerinde bulunan bir kaç özellik ile dosyalarınızı nasıl koruyacabileceğiniz anlatacağım.

Öncelikle korumak istediğiniz dökümanı açın. Benim bu işlemi yapacağım örnek dökümanın ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.

techcekirdek.com

Korumak istediğiniz dosyayı açtıktan sonra yukarda sarı ile vurgulanmış olan Gözden geçir bölümüne basıyoruz.

 

techcekirdek.com

Gözden geçir sekmesine bastıktan sonra yine sarı renk ile vurgulanmış olan sayfayı koru ve çalışma kitabını koru seçeneklerini kullanarak korumak istediğimiz dökümanın ayarlarını yapacağız.

Sayfayı koru seçeneği bize çalışma yaptığımız sayfa üzerinde koru seçeneği sunacaktır.

techcekirdek.com

Yukarda görünen ekran resminde sayfayı koru seçeniği seçilmiştir. Sarı renk ile vurgulanan alanlar sayfa üzerinde nasıl korumalar koyabileceğimizi seçme sansı sunmakta. 1 numara ile gösterilen alan ise şifremizi yazacağımız alan. Bu şekilde şifreyi bilmeyen kimse bizim belirlediğimiz alanların dışına çıkıp sayfa üzerinde değişiklik yapamayacaktır. 

Hatırlatma; bu anlatım Excel 2010 üzerinde gerçekleştirilmiştir. Microsoft Excel'in diğer versiyonlarında anlatılan işlemler değişiklik gösterebilir ya da olmayabilir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi