Ev sinema ve eğlence sistemi nasıl kurulur?

Ev sinema ve eğlence sistemi nasıl kurulur?
Evde geçireceğimiz zamanları daha güzel ve teknolojik hale getirmek için bir kaç önerimiz.

ev eğlence sistemi nasıl kurulur

Yukarda eklediğim görsel hakkında genel bir kaç bilgi vermekte fayda var.

Görsel; günümüzde artık bir çok evde olan donanımlar eklenerek nasıl tüm cihazları koordineli olarak çalıştırabileceğinizi göstermektedir. Burda konumuza esas olan durumda aslında cihazların tam olarak birbiri ile koordineli çalıştıktan sonra daha anlamlı olacaktır. Burdaki cihazlara örnek olarak bir kaç tane tavsitemiz olacaktır. Bu tavsiyeler tamamen kişisel deneyimlerden sonra ortaya çıkmıştır.

Öncelikle görselde numaralandırılmış cihazlardan biraz bahsetmek gerekir.

1 numaralı bir televizyon. Fakat normal bir televizyondan bir kaç özelliği ile ayrılıyor.(Yeni alınan televizyonların bir çoğunda artık bu bahsedeceğim özellikler standart hale gelmiştir.) Böyle bir yapıyı kurmak için mutlaka televizyonunuzun ağa(evinizdeki lokal ağa) bağlanabilmesi lazım ve avi, mkv gibi formatları ağ üzerinden oynatabilmeli. Eğer televizyonunuz yeni ise ve ağ bağlantısı sağlıyorsa büyük ihtimal ile ağdan vidyo oynatma desteğide var. Görüntü oynatma desteği olup olmadığını en iyi televizyonunuzun üreticisinin sayfasından öğrenebilirsiniz. 

Televizyon için bir kaç tavsiye vermek gerekirse; benim bu günlerde favori televizyonum LG 47LB730 modeli olacaktır. Tabi yerinizin büyüklüğüne göre daha büyük ya da daha küçük ekran boyutlarına sahip televizyon tercih edebilirsiniz. Bu televizyonu tavsiye etmemin sebebi, televizyonun webOS işletim sistemini kullanması. Televizyon menüler arasında geçişte ve diğer teknik özellikleri bakımından oldukça göze çarpıyor. Fiyat hakkında teknosa, vatan bilgisayar gibi perakendicilerden fiyatlarına bakabilirsiniz.

2 numaralı cihazımızın bu yapının en önemli parçası. Bu cihaz ne kadar güçlü ise kuracağınız sistem o kadar sağlıklı ve güçlü olacaktır. Bu cihaz bir router. Klasik anlamda routerlar farklı ağlar arasında iletişimi sağlar. Günümüzde ev için üretilen bu tür cihazlar diğer ağlar arasında bir köprü görevinin ötesinde farklı cihazlar arasında da köprü görevi görmektedir. Tüm iletişim bu cihaz üzerinden olacağı için bu cihazı seçerken dikkat edilmesi gerekir. Benim burda tavsiyem ise Cisco EA6500 olacaktır. Tabi bunun üst modelleri veya farklı markların benzer özelliklere sahip modellerde tercih edilebilir. Bu cihazı şahsen kullandığım için oldukça memnunum. 802.11ac desteği sayesinde yeni nesil akıllı telefonlar ve notebooklara kablosuz ağlar için yüksek bant genişli sunmakta. Cisco EA6500 yerine sanırım şu anda üst modeli olan Cisco EA6700 modeli daha rahat bulunabilir.

3 numaralı cihazımız ise biraz daha evinizde tercih ettiğiniz internet bağlantı şekline göre değişiklik gösterebilicektir. ADSL, VDSL ya da fiber bağlantı tercihinize/imkanınıza göre bu cihaz değişiklik gösterebilir. 

4 numaralı cihaz ise bir USB disk. Yüksek kapasiteli bir harici disk tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Malum filmler artık oldukça fazla alan kaplamaktadır. Hele 3D film meraklısı iseniz kapasiteyi üst sınırlardan tercih etmeniz de fayda var.

5,6,7 ve 8 nolu cihazlar ise hepimizin alışık olduğu masaüstü bilgisayar, notebook, akıllı telefon ve tabletten oluşmaktadır. Hangisine sahipseniz ya da hangilerine gönül rahatlığı ile bu yapı içerisinde kullanabileceksiniz. 

Akıllı telefon kısmına biraz değinmekte fayda var bence :) Kişisel tercihim akıllı telefonlar içinde her zaman android tabanlı cihazlar olmuştur. Koyu bir android kullanıcısı olarak :) Google Nexus serisi telefonlardan başka telefon şu ana kadar kullanmadım ve elbette tavsiye edeceğim akıllı telefonda yine bu yönde olacaktır. Şu anda kullandığım LG tarafından üretilen Nexus 5. Uygulama zenginliği ve bu tür yapılara daha esnek olması tercihimin her zaman android'den yana olmasını sağlamıştır. Nexus 5, şu anda fiyat/performans açısından Türkiye'de bulabileceğiniz en iyi telefon. Tablette de yine tercihim her zaman android işletim sistemine sahip cihazlardan yana olmuştur. Tabiki yine Nexus tabletler benim için ön sıralarda yer almaktadır. 

Kurguladığımız yapının nasıl çalıştığı üzerinde biraz durursak;

Burada tüm trafik yönlendirmelerini yapan routerımız bizim çekirdek cihazımız. Televizyon, bilgisayarlar, USB disk ve diğer cihazlar router üzerinden iletişim kuracaklardı. Bu routerlarda DLNA desteği olduğundan ve aynı destek artık bir çok televizyonda,tavsiye edilen televizyonda da bu destek var, olduğundan, televizyonunuz router üzerinden, routera bağlı USB diskdeki verileri okuyabilecektir. Aynı şekilde aynı ağa bağlı diğer cihazlarınızda routera bağlı USB diskteki bilgilere erişim sağlayabilecektir. 

Burda önemli olan herşeyin düzgün birbirine bağlanması. Detaylı olarak cihazlar üzerindeki ayarların nasıl yapılacağına burda girmek pek mümkün değil. Cihazların kurulumu oldukça basit adımlarla tamamlanabiliyor. Tüm cihazları yerli yerine taktıktan sonra kurduğunuz yapı sorunsuz çalışacaktır.

Eksik kaldığını düşündüğünüz ev sinema sitemi ve oyun konsollarıda bu yapı içerisine entegre edilerek çalışabilir. Hem ev sinema sistemi hem de oyun konsolları hakkında yazılarımızı inceleyerek detaylı bilgiyi bulabilirsinz.

Her şeyi bitirdikten sonra arkanıza yaslanıp keyifle çayınızı içme vakti gelmiştir. :)

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi