Ev sinema sistemi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev sinema sistemi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
TV niz ile alacağınız sinema sisteminin dijital(optik) giriş çıkışları uyumlu mu?

Ev sinema sistemi alırken ilk aşamada ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Görsel özellikler, fiyat, performans gibi kriterleri bir kenara bırakıp konuya biraz daha teknik açıdan bakarsak, örneğin çoğu insan ev sinema sistemini TV yayınlarında daha kaliteli ses alabilmek için satın alır. Bunun anlamı şudur ki, aldığınız ev sinema sisteminin içerisinde yer alan DVD oynatıcıya kolonlarınızı bağladınız. DVD oynatıcı ile film izlediğinizde 5+1 gayet sağlıklı çalışmakta. Ancak çoğu zaman TV yayınlarında bu ses sistemini kullanmak istediğimizden sesi bir şekilde sinema sistemine aktarmamız gerekecektir. Ancak neredeyse herkes bu seçimi yaparken önemli bir konuyu atlamakta. 

sony optik ses kablosu

Alacağınız ev sinema sistemini seçerken TV niz ile optik dijital girişleri uyumlu mu? Yani TV nizde yer alan digital çıkışa alacağınız ev sinema sisteminde uyumlu bir dijital giriş (optik giriş) var mı? Bu konuda hep bir şanssızlık karşımıza çıkar. Bizde çevremizde çok kişide bu ve buna benzer durumlarla karşılaştık. Yüksek fiyatlarla alınan LCD TV'lerde bile dijital çıkış bulunmayabiliyor. Ya da tam tersi dijital audio out (optik çıkış) olan bir TV niz var ve yeni aldığınız ev sinema sisteminde optik giriş olmadığından sesi yine kırmızı-beyaz stereo ses kablosu ile AUX üzerinden aktarmak zorunda kalabilirsiniz. Burada şunu bilmek gerekiyor ki bu teknolojilerde en iyisi ses için optik giriş çıkışlardan aktarım yapmaktır. TV nizde dijital audio out (optik çıkış) varsa kesinlikle alacağınız ev sinema sisteminde dijital in (optik giriş) bulunmasına dikkat edin ki, sesi daha güzel dinleyin. Optik giriş çıkışların uyumlu olmadığı durumlarda ise sesi stereo ya da koaksiyel kablolar ile aktarmak dışında çaremiz kalmıyor.

sony stereo ses kablosu

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi