En ideal android telefonu

En ideal android telefonu
Android tabanlı bir çok akıllı telefon arasından seçim yapmak oldukça zor olsa gerek.

Alternatifler çoğalınca seçmek oldukça zorlaşır. Şu özellik bu özellik derken iş, içinden çıkılmaz bir hal alıveriyor. Bence akıllı telefon seçimi yaparken ne amaçlı kullanılacağımız sorusunu kendimize sorun isabetli bir cevap verebilirsek çok fazla alternatif olsa da seçmek oldukça kolaylaşır.

Türkiye'de ve dünya da genel pazar hakimiyeti bilindiği gibi android işletim sistemli akıllı telefonların elinde. Özellikle Samsung android akıllı telefonlar pazarında pazar lideri konumunda. Bir çok insan da Samsung'un üretimi olan S serisi telefonlarını tercih etmekteler. Pek de haksız değiller aslında, Samsung S serisi telefonlar gerçektende iyi donanıma sahip oluyorlar.

Benim size bahsedeceğim telefon ise, Samsung Galaxy serisi android işletim sistemli akıllı telefonlar kadar olmasa da popülerliği android takipçileri arasında fazla olan Nexus serisinin son telefonu olan Nexus 5. Telefonun teknik donanım detaylarına girmeyeceğim. İnternette bir çok kaynaktan bu bilglere ulaşmak mümkün. Bu yazıda daha çok bu telefonu neden tavsiye ettiğime dair fikirlerimi bulabileceksiniz.

Telefon LG tarafından Google için üretilen, LG'nin G2 telefonu baz alınarak, hazırlanmış donanımdan oluşmakta. Telefon Samsung,HTC, Sony v.b. gibi üretilerin yaptığının aksine arayüz olarak direk Google tarafından geliştirilen arayüzü kullanmakta. Cihaz üzerine herhangi bir ek arayüz olmadığından bence diğer android işletim sistemli telefonlara göre daha akıcı çalışmakta. 

Tercih nedeni olarak bence en önemli etken fiyat/performans kriteri. Nexus 5 sahip olduğu donanım özelliklerine göre diğer telefonlara göre daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Fiyat/performans kriterinin yanı sıra, Nexus 5 direk olarak Google tarafından geliştirildiği için son güncellemelerden (android deki güncellemeler) ilk önce faydalanan android işletim sistemli telefonların başında geliyor.

Başta da söylediğim gibi tercihinizde en önemlisi kriter bir akıllı telefona neden ihtiyacınız olduğu sorusu çok önemli ve bence Nexus 5 soruların bir çoğuna cevap verecektir. Sonuç olarak android akıllı telefon alacaklar bence en iyi telefon olarak bizim tavsiyemiz olan Nexus 5'i incelemelerini tavsiye ederiz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi