En hızlı yayılan 5 bilgisayar virüsü

En hızlı yayılan 5 bilgisayar virüsü
Bilgisayarınızı korumak istiyorsanız en hızlı yayılan bu virüslere dikkat!

Herhangi bir internet sitesine kullanıcı adı ve şifrenizi girerken omuzunun üzerinden meraklı gözlerle takip edildiğinizin farkındamısınız?

Geçenlerde yayınlamış olduğumuz "Hayalet Tık" operasyonu ile ilgili haberimiz bu güne kadarki en büyük siber suçların halkalarından birini oluşturuyordu. FBI ve Estonya polisinin çökerttiği ve 4 milyon bilgisayara girerek 14 milyon dolarlık kazanç sağlayan çete virüslerin ne kadar yakınımızda olduğunun apaçık örneği. Anti-virüs programları her ne kadar bilgisayarlarımızı dış tehditlere karşı korusada kimlik avı dolandırıcılarının yanıltıcı uygulamalarına karşı etkisiz kalabilmetekdir.

İşte en hızlı yayılan virüsler ve özellikleri.

Zeus: Bilgisayardan internet bankacılığı bilgilerini çalmakta ünlü olan Zeus truva atı ilk olarak 2007 yılının temmuz ayında ABD Ulaştırma Bakanlığı sisteminden veri çalarken
fark edildi. Her seferinde yenilenen Zeus virüsü giderek dahada tehlikeli hale gelmektedir. Zeus virüsünün en büyük özelliği anti-virüs programları tarafından fark edilmeden
şifre çalabiliyor olmak ve en önemlisi bulaştığı bilgisayarları tamamen kölesi haline getirmek. Eğer Facebook, messenger gibi hesaplarınızdan listenizdeki arkadaşlarınıza otomatik mesajlar gönderiliyorsa bilgisayarınıza Zeus veya benzeri bir trojen bulaşmış demektir.

Sality: Sality dosyaları gizleyen ve hicbir yöntemle görülmesini izin vermeyen bi virüsdür
Sizin haberiniz olmadan internetten dosya indirmeye çalışır.  Ayrıca bu virüs kendisini herhangi bir çıkarılabilir diske kopyalayarak başka bilgisayarlara geçmeye de neden olur.
Sality virüsünün en büyük özelliklerinden biri güvenlik uygulamalarını engellemeye çalışır.

Gamevance: Bu virüs türü internetten oyun indirme ile bulaşan bir virüstür. Bir oyun indirildikte sonra
spyware ve pop-up u kesintisiz sağlayan bir uygulama. Gamevance herhangi bir casus yazılım gibi kullanıcıların bilgilerinin toplar ve
online faaliyetleri izler.

 Hotbar: İnternet sitelerini ziyaret ederek oyun, video, ses klipleri veya araçları tıklayarak ActiveX dosyasını
 indirmek ile bulaşır.

 FakeSysdef: FakeSysdef donanım sorunları yaşayanların dostu gibi görünen bir virüstür. Sunduğu sahte düzeltme modülü
 ile bilgisayarınızda sorun olmadığını gösterir. Kullanıcın kişisel bilgilerine ulaşarak kolayca yayılmasına neden olur.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi