En güvensiz 12 Android cep!

En güvensiz 12 Android cep!
Onlarca Android cep arasında en güvensiz 12 tanesi belirlendi. Listede sürpriz modeller de var!

Güvenlik yazılımı üreticisi Bit9, en yüksek güvenlik ve gizlilik riskine sahip 12 akıllı cebin bir listesini yayınladı. “Kirli düzine” adındaki listede şu cepler yer alıyor:

- Samsung Galaxy Mini

- HTC Desire

- Sony Ericsson Xperia X10

- HTC Wildfire

- Samsung Epic 4G

- LG Optimus S

- Samsung Galaxy S

- Motorola Droid X

- LG Optimus One

- Motorola Droid 2

- HTC Evo 4G

Bit9 araştırmacıları, listeyi düzenlerken üç noktaya dikkat etmişler: Cebin pazar payı, kullandığı tarihi geçmiş yazılım ve güncelleme almasının ne kadar sürdüğü.

Araştırmacılar, bugün piyasadaki Android ceplerin yüzde 56′sının tarihi geçmiş ve güvensiz sürümlere sahip olduğunu ortaya çıkarmış. Araştırmaya göre yeni telefonalmak da sorunu çözmüyor. Bazı durumlarda yeni bir telefon, 300 günlük bir yazılıma dahi sahip olabiliyor.

Bit9 CTO’su Harry Sverdlove, Android’in parçalanma sorununu “mutfakta çok fazla aşçı var” benzetmesiyle açıklıyor ve ekliyor: “Bu, Dell’den bir PC alıp Windowsgüncellemelerini Dell ve Comcast’dan beklemek gibi bir şey.”

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi