En gelişmiş translate

En gelişmiş translate

Google translate öncesinde bir çok çeviri ile ilgili firma, program, site vardı. Hala çoğu olsada translate hayatımıza girdiğinden beri translate algoritması farkı ile diğer çeviri çözümlerini unuttuk gitti sayılır. Google translate akıllı telefon uygulaması ise bildiğiniz çevirinin dışına çıkmıyı başarmışlar. Metinleri dil dil çevirebilirsiniz. Çevirdiğiniz kelime örneğin "Bugün" kelimesi ise size hem "today" hem de "this day" olarak çevirior olması yani isim, zarf gibi  seçeneklerini gösteriyor. Uygulamanın en beğendiğim kısmı sesli olarak o kelimenin söylenişini duyabiliyorsunuz. Normal sitesindede olan bu özellik dışarıdayken daha çok ihtiyacımız olabilecek bir özellik ve bu özelliğin telefonumuza girmesi güzel olmuş. Site bizim çevirelerimizi sadece yazılı değil sözlü olarak ta alabiliyor yani çeviri işini daha da hızlandırabilirsiniz.

Uygulamada hevesle denediğim şey ise daha önce sitemizde Explorer ve Mozilla'da İngilizce siteleri Türkçe'ye çevirin! olarak tanıtımını yaptığımız özelliğe sahip olup olmaması idi. Yani linkini yazdığımız site sayfasını bir tarayıcı görevi ile dilimize çevirebiliyor mu diye kontrol ettiysemde ne yazık ki bu özellik uygulamamızda bulunmuyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi