Dünyanın en değerli 10 teknoloji şirketi!

Dünyanın en değerli 10 teknoloji şirketi!
Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında her geçen gün daha fazla teknoloji üreten firma ile karşılaşıyoruz.

Dünyanın 100 en değerli şirketi sıralamasındaki teknoloji şirketlerinin baskınlığı sadece bizden önceki jenerasyonları değil, teknoloji ile doğup büyüyen bizleri bile şaşırtabiliyor. Dünyanın marka değeri en yüksek beş şirketinden dördü teknoloji üretiyor. Yüzyılın üzerinde geçmişe sahip köklü şirketler kurulduğu zamanları hatırlayabileceğimiz teknoloji şirketleri tarafından geçilirken bu baskıya dayanabilen tek şirket 77.8 milyar dolarlık değeri ile Coca-Cola. Bunun yanında en değerli 20 şirketten 11′i teknoloji şirketi.

 

Geçtiğimiz günlerde Interbrand, 2012 yılı için en değerli yüz şirket listesini yayınladı. Bu sıralamada en üst sırada yer alan 10 teknoloji şirketi ve değerleri ise şöyle:

 

1 – Apple

76.5 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Apple, geçtiğimiz yıla oranla %129 değer kazandı. Asıl yükselişini piyasaya sürdüğü mobil cihazlar ile gerçekleştiren Apple, piyasaya sürdüğü her yeni ürün ile satış rekorları kırmayı başarıyor.

 

2 – IBM

75.5 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli üçüncü şirketi olan IBM, sıralamadaki en eski teknoloji şirketlerinden birisi. Geçtiğimiz yıla oranla değerini %8 artıran şirket 1910 yılında kuruldu ve yüz yılı aşkın süredir teknoloji üretiyor. Son yıllarda Lenovo markasıyla son kullanıcıya ulaşmaya çalışan IBM, yazılım tarafında da dünyanın en güçlü isimleri arasında yer alıyor.

 

3 – Google

69.7 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli dördüncü şirketi olan Google, dünya üzerinde internet reklamlarından en çok para kazanan şirket. Geçtiğimiz yıla oranla %26 değer kazanan şirket arama motoru pazarlamasının yanı sıra Android markası ile de mobil pazarında varlığını devam ettiriyor.

 

4 – Microsoft

57.8 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli beşinci şirketi olan Microsoft, Windows ile işletim sistemi pazarını domine etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıla oranla %2 değer kaybeden şirket, son yıllarda Google, Apple gibi isimlerle baş etmekte zorlansa da Windows 8′in merkezinde bulunduğu yeni stratejisi ile 2013 yılında yükselişe geçmesi bekleniyor.

 

5 – Intel

39.3 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli sekizinci şirketi olan Intel 1968 yılından beri ürettiği çipler ile pazarın en güçlü ismi konumuna ulaştı. Geçtiğimiz yıla oranla %12 değer kazanan şirket tıpkı Microsoft ve Apple gibi, kişisel bilgisayarların yaygınlaşması sonrasında dünyanın en değerli şirketleri arasında kendisine yer buldu.

 

6 – Samsung

32.8 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli dokuzuncu şirketi olan Samsung, son dönemde ürettiği cihazlar ile adından sıkça söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıla oranla %40 değer kazanan şirket mobil tarafta yakaladığı başarıyı televizyon, bilgisayar, beyaz eşya gibi ürün segmentlerinde de devam ettiriyor.

 

7 – Cisco

27.1 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli 14. şirketi olan Cisco listedeki diğer teknoloji firmalarının aksine biz son kullanıcıların ismini pek duymadığımız bir kuruluş. Geçtiğimiz yıla oranla %14 değer kazanan şirket ürettiği ağ teknolojileri ile 1984 yılından beri hizmet sunuyor.

 

8 – HP

26 milyar dolar

 

Silikon Vadisi’nin en eski sakinlerinden biri olan HP, dünyanın en değerli 15. şirketi. Geçtiğimiz yıla oranla %8 değer kaybeden şirketin ismini biz son kullanıcılar olarak daha çok ürettiği bilgisayarlar ile duyuyoruz. Laptoplara ve masaüstü bilgisayarlara olan ilginin azalması ile HP’nin değer kaybetmesi doğru orantıda ilerliyor.

 

9 – Oracle

22.1 milyar dolar

 

Dünyanın en değerli 188. şirketi olan Oracle dünyanın üçüncü en büyük yazılım firması. Adını en çok Java ürünü ve Google ile giriştiği patent davasıyla duyduğumuz şirket geçen yıla oranla %28 değer kazandı.

 

10 – Nokia

21 milyar dolar

 

Listenin en sonunda karşımıza eski bir dost çıkıyor. Dünyanın en değerli 19. şirketi olan Nokia, geçmişte sahip olduğu popülariteye ve ekonomik güce sahip olmak için son zamanlarda oldukça çaba gösteriyor. Şirket geçtiğimiz yıla oranla %16 değer kaybetti.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi