DomiNationS İncelemesi

DomiNationS İncelemesi
Efsane olmuş oyunlardan olan Rise Of Nations'ın yapımcısı olan Big Huge Game'den Android ve IOS için yeni bir strateji oyunu.

Rise of Nations’a benzerliğiyle dikkat çeken oyun aynı başarıyı yakalar mı bilinmez ama eskiyi anmak ve biraz olsun o günleri hatırlamak için ideal gibi görünüyor. Oyuna geçmeden önce büyük bir eksiği dile getirmek istiyorum. Oyunda ne yazık ki Türkçe dil desteği ve Türk ırkı yok. Bir Ottoman Empire görmeyi sadece Türkler değil herkes isterdi diye düşünüyorum.

BritanyaAlmanya, Çin, Roma, Yunanistan, Fransa ve Japonya gibi uluslar seçilebilecek, ayrıca bu ulusların stratejik olarak yönetilmesinde ve gelişmesinde ön ayak olacağız.

Dominations’da da eski oyun gibi taş devrinden başlıyoruz. Çağ atladıkça askerlerimiz teknolojimiz ve mimarimiz de gelişiyor. Her ırkın kendine göre mimarisi, askeriyesi ve teknolojisi var. Bunlar mümkün olduğunca gerçeğine bağlı kalarak yapılmaya çalışılmış. Oyunda Türkler yok ama bonus olarak kiraladığmız askerler arasında Hunlar var. Ehh buda bir şeydir.

Bana göre ırk seçimi konusunda sınıfta kalsada oyundaki atmosferin oyuncuyu o dönemlere götürdüğü aşikardır. Almanya taş devrinde ne ederdi nerdeydi bilmesek de burada onları görmemiz ilginç olmuş. Irk seçiminde satış stratejisinin etkili olduğunu düşünmeden de edemiyoruz.

Oyunun bir güzel yanı da her çağda dünya harikalarından (wonder’s) birini inşa etmemize izin vermesi.

Bronz çağ ‘da; Piramitler, Akropol, Stonehenge Taşları, Babil'in Asma Bahçeleri

Klasik çağ’da; Notre Dame Katedrali, Terra Cotta ordusu, Forbidden şehri, Colesseum

Bu wonderların hepsinin kendine has özellikleri var. Kimi ekonomiye katkı sağlarken kimi de askeri alanda işe yarıyor.

Irk seçimi yaparken kendi oyun stratejinizi göz önüne almakta fayda var. Ben etliye sütlüye dokunmam duvarımı örerim ekonomime bakarım diyosanız Çin ve Japonya, yok ben hükmetmeliyim savaş için doğdum diyorsanız Britanya veya Roma’yı seçmenizi öneririm. Gerçi oyunda ilerledikçe ırk değiştirme de yapabiliyorsunuz.

Her ne kadar Türklerin olmaması benim için hayalkırıklığı olmuş olsa da strateji severler için yine de oldukça iyi bir seçim olabilir.

Hepinize iyi muharebeler.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi