Dokunulabilir Hologramlar (DisplAir)

Dokunulabilir Hologramlar (DisplAir)
Artık ekrana değil direk olarak dosyalara dokunacaksınız.

Ironman serisinden Tony Spark'ın bilgisayalarına hayranlıkla bakmışımdır. Her ne kadar Microsoft Kinect Teknolojisinin PC'lere uygulanabileceğini bu sayade daha havalı bir kullanıcı deneyimi yaşatabileceğini duyurmuş olasada, birazdan anlatacaklarım çok daha eğlenceli.

Rus bir firma yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Projenin adı DisplAir adından anlaşılacağı gibi artık bir monitör yok boşlukda duran hologramlara dokunarak işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Klavye ihityacınız olduğunda yine bir holograma dokunarak ortaya çıkardığınız klavyeyi kullanıyorsunuz. Multi-touch özelliği bile düşünülmüş iki parmağınızla zoom özelliği kullanabilirsiniz.

 

DisplAir; bir kızılötesi kamera, bir projektör, bir cold fog(soğuk sis) öğelerinden oluşmakta. Cold Fog hem 3 boyutlu hologramların oluşmasını hem de kullanıcının el hareketlerinin algılanmasını sağlamakta.

Videoda görülen abartıdan uzak bir prototip. Tepki süresi 0.2 saniye (Kinect için 0.1 saniye civarında) Cold Fog görüntüde bir miktar saçaklanma sorunu yaratmakta.

Ne olursa olsun bu bir prototip(gelişmeye açık) ve bunu yapan arkadaşlar bir yurt odasında geliştirmişler. Üstelik 1 santimetre karelik alanda 1500 nokta algılayabilmekte DisplAir. 

Firma projeleriyle ilgilenecek yatırımcılar aramakta. Seri üretimde ürünün fiyatı 4000-30000 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bu deneyimi hemen yaşamak isterseniz  IO2 Technology's Heliodisplay aradığınız ürün olabilir. Bu ürünü Windows makinenize bağlayıp kullanabilirsiniz. Sadece ticari amaçlı satışı olan Heliodisplay'in fiyatı 48000 dolardan başlamakta. Aşağıdaki videoda Heliodisplay'i görebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi