Dokunmatik sevdası!

Dokunmatik sevdası!
Dünya'da 2012 yılında 120 milyon adet satılması beklenen tabletler Türkiye’de de rekor kırıyor. Dokunmatik ekranlı tablet pazarı 6 ayda Türkiye’de yüzde 300 artarken 171 bin adetlik satış rakamını da geçti.

Teknoloji sektöründe rekabetin en yoğun yaşandığı tablet pazarı 2012 sonunda dünyada 120 milyon adetlik satış hedeflerken, Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Son 6 ayda satışları yüzde 300 artan dokunmatik ekranlı tabletler rekora koşuyor. Türkiye’de 2012 Ocak-Haziran ayları arasında 171 bin 800 adet tablet satılırken pazarda Apple ve Samsung rekabeti kızışıyor.

 

2012’de 2’ye katlayacak

 

Dünya pazarında 2011 tablet satışları 66 milyon olarak gerçekleşirken, 2012 hedefi 120 milyon  adete ulaştı. GFK Türkiye’nin verilerine göre 2011 Ocak-Haziran döneminde toplam 36 bin adet tablet satılırken bu rakam yılın ilk yarısında ise 171 bin 800 adete ulaştı. Dünya pazarında olduğu gibi Türkiye pazarında da liderliği Apple’ın iPad’i sürdürürken, liderin en yakın takipçisi Samsung oldu.

 

Yüzde 38 GSM kanalıyla

 

Türkiye’de kullanıcıların e-posta ve internet erişimi için yoğun olarak kullandığı tabletler, 2012 ilk yarı itibariyle yüzde 38’lik pay ile en fazla GSM operatörleri kanallarından satıldı. Satış kanallarında ikinci sırayı ise yüzde 30’luk pay ile teknoloji marketleri geldi.

 

Apple önde götürüyor

 

Açıklanan son verilere göre global tablet satışlarında, iPad’in giderek güçlenen rakiplerine rağmen yüzde 68’lik pazar payı ile tablet pazarına hükmettiği görülüyor. Tablet pazarında dünyada lider konumda olan ABD’de ise Apple’ın iPad satışları rekor kırıyor.  Amerika’da 2012 Haziran ayı sonuna kadar 34 milyon adet iPad satıldı.  ABD’de  Samsung’un Galaxy Tab 10.1’in 585 bin adet, LTE’li versiyonuyla da 125 bin adetlik satış gerçekleştirildi.

 

Türkiye’de en çok satılan tabletler

 

· iPad

· Galaxy Tab P7500

· Galaxy Tab P7300

· Toshiba AT105-T1016

· Asus Eee Pad Transformer

· Lenovo Indigo NZ72STX

· ACER Iconia TAB A200

· Exper EasyPad P10EMS

· ARCHOS 101

 

Bilgisayar pazarı yüzde 14 daraldı

 

International Data Corporation’nın (IDC), Türkiye’deki masaüstü/dizüstü bilgisayarlara ve toplam pazara dair yayınladığı analizde yüzde 14.2’lik bir gerileme söz konusu. Raporda yer alan veriler 2011 ilk yarısına göre bilgisayar pazarındaki daralmayı ortaya koyuyor. Bu daralma hem masaüstü hem de taşınabilir bilgisayarlar için geçerli. Masaüstü bilgisayarlardaki gerileme yüzde 12.3 seviyesinde olurken, dizüstü bilgisayar satışlarında yüzde 15.2’lik bir düşüş olduğu görülüyor.

 

Kullanıcı istatistikleri

 

· Kullanıcıların yüzde 67’si tabletinden kitap okuyor. 

· Tabletten dergi ve gazete okuyanların oranı 78. 

· Kullanıcıların yüzde 29’unun aylık geliri 2 bin TL’nin altında.

· Yüzde 61’i lisans, yüzde 30’u yüksek lisans/doktora, yüzde 7’si lise, yüzde 1’i ilkokul mezunu.

· Tablet kullanıcılarının en çok satın aldığı içerikler, mobil uygulama ve oyunlar.

· Cihazların en çok kullanıldığı mekanlar oturma ve yatak odaları.

· Katılımcıların yüzde 40’ı tabletleriyle günde 2 saatten fazla geçiriyor. 

· Yüzde 31’i 1-2 saat arası tablet kullanıyor.

 

Yabancılar Fatih Projesi’ne odaklandı

 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri tablet konusunda Türkiye’ye ayrıca bir önem veriyor. Türkiye’de öğrenim gören 15 milyon öğrenciye tablet dağıtılmasını öngören Fatih Projesi ile yakından ilgilenen şirketlerin açıklamalarındaki ortak görüş, “Türkiye Fatih projesi ve genç nüfusu ile önemli bir pazar” olarak öne çıkıyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi