DNS ayarları nasıl değişir?

DNS ayarları nasıl değişir?
DNS IP'leri nasıl değişir?

Özellikle ülkemizde devlet tarafından site engellemeleri başladıktan sonra internet kullanıcıları, DNS ayarlarını değiştirerek engellenen sitelere ulaşabiliyorlar. Tabi bu durum engellenmenin teknik durumuna bağlı olarak da değişebiliyor. Sadece DNS değiştirmek engelli sitelere erişmek için bazı zamanlarda yeterli olmuyor. Neden yeterli olmuyor ya da çözümü nedir bu yazımızda anlatmayacağız burada sadece DNS değişikliğinin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öncelikle DNS internetin en temel servislerinden biridir. Kısaca ne olduğunu ifade etmek gerekirse, eğer DNS olmasaydı hepimiz web sayfalarına erişmek için IP adreslerini ezberlemek zorunda kalacaktık ve bu da tek başına yeterli olmayacaktır belki de IP adreslerinden sonra port numaralarıda ezberlemek zorunda kalcaktık.

Kısa bir örnek ile açıklarsam, internet tarayıcınıza www.techcekirdek.com yazdığınızda DNS sizin yerinize gidip sitenin nerde barındırıldığını bulur ve size siteyi gösterir. Eğer DNS olmasaydı bizim 78.47.20.78 gibi bir adresi ezberlememiz gerekirdi ve her web sitesi için de bu adres değişiklik gösterecekti. 

İşin nasıl yapıldığına gelirsek;

Öncelikle Denetim Masası-Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne gidin. Aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir ekran karışınıza çıkacaktır.

Sarı ile vurgulanmış alan isimleri sizin bilgisayarınızda farklılık gösterebilir. Genelde türkçe işletim sistemlerinde Yerel Ağ Bağlantısı (eğer kablo ile bağlıysanız), Kablosuz Ağ Bağlantısı (kablosuz ağ üzerinden bağlıysanız) olarak karşınıza çıkacaktır. Yerel Ağ Bağlantısı ya da Kablosuz Ağ Bağlantısınada tıkladığınızda yukardaki resimde bulunan küçük pencere açılacaktır.

Pencere açıldıktan sonra Özelliklere basın açılan pencereden TCP/IP v4 e çift tıklayın ve aşağıdaki ekran resmine ulaşacaksınız.

Yukarda en sağda gördüğünüz ekran resmindeki pencerede, sarı ile vurgulanmış alan şeklinde IP (google'ın DNS ip adresleridir) adreslerini girdikten sonra işleminiz bitecektir. Tamam düğmesine basarak açtığınız pencereleri kapatın ve yeni DNS IP leriniz aktif olarak kullanıma hazır olacaktır.

İnternet tarayıcınız açık ise DNS değişikliğinden sonra kapatıp tekrar açmanızda fayda var. Önceki ayarlarınızdak gelen DNS çözümlesi halen geçici bellekte kaldığından yaptığınız DNS değişikliği aktif olmayabilir. İnternet tarayıcınızı kapatıp açtıktan sonra yeni DNS IP adresleri üzerinden web sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi