Diablo III, World of Warcraft’ı geçti

Diablo III, World of Warcraft’ı geçti
Geçen haftanın başında çıkan Diablo III, tüm zamanların en hızlı satılan oyunu oldu.

12 yıldan sonra, Diablo fırtına gibi geri döndü ve şimdiden 6.3 milyon oyuncuya ulaştı.

Diablo II 12 yıl önce çıkmıştı. 12 yılda birçok şey değişti. Olimpiyat Oyunları üç kere geldi geçti. Dünyada birçok lider devrildi, iki büyük savaş ve bir ekonomik kriz yaşandı. MySpace kendi imparatorluğunu kurdu ve tekrar kendi kabuğuna çekildi, ve iki süper güç Facebook ve Twitter hayatımıza yerleşti. Video oyunlarının fiyatları dünya genelinde 60$’lara fırladı. Bu kadar değişikliğin ve paranın bu kadar değer kazanmasının ardından yeraltı dünyasının eski heyecanını kaybettiğini düşünebilirsiniz ama hayır; Diablo III piyasaya çıktı ve bir anda tüm zamanlarda dünyanın en hızlı satılan PC oyunu oldu.

Oyunun daha çıktığı ilk gün, Activision Blizzard 3.5 milyon Diablo III kopyası sattı, ama Çarşamba günü basının açıkladığı rakamdan çok daha fazla insan, oyunu oynuyordu. Ayrıca, 1.2 milyon insan Blizzard’ın World of Warcraft’ı bir yıldan uzun süredir oynayan kişiler için sunduğu ikramiyeden yararlanarak oynuyordu. Blizzard ilk haftanın sonunda ise 6.3 milyon kopya satmayı başardı.

İnsanlar çıkan sorunlara rağmen Diablo III’ü sevdi. İnsanlar Blizzard’larını da sevdi. İlk çıkış anında şirketin böylesine bir rekor kırması gerçekten olağanüstü bir başarı, ve bu başarının arkasında güçlü temel taşları var. Blizzard’ın Diablo III’den önce çıkardığı World of Warcraft: Cataclysm, 2010’un Aralık ayında çıkmış ve ilk gününde 3.3 milyon kopya satılmıştı. Bu sonuç o zaman için en hızlı satış olarak tarihe geçmişti. Görünüşe göre Blizzard bu tür şampiyonluklardan daha çok elde edecek. Her biri ayrı ayrı madalya hak ediyor.

WoW Cataclysm çıkmadan birkaç ay önce Blizzard, StarCraft 2: Wings of Liberty ile bir mesaj vermişti. Oyun ilk 48 saatte 1.5 milyon kopya satmıştı. StarCraft’ın hikayesi de Diablo’nunkine benzer nitelikte. StarCraft’ın da bir önceki oyunu ile arasında 12 yıllık bir zaman vardı ve oyunun orijinal versiyonu Kore’de milli bir karnaval idi. Diablo da Kore de gayet popüler bir oyun. Diablo III’ün StarCraft II’ye göre çok daha fazla oyuncu ile bağlantılı olması ise Activision Blizzard’a sorulması gereken bir soru bizce.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi