CIA - free caller id

CIA - free caller id
Tanımadığınız numaralardan gelen çağrıların kime ait olduğunu öğrenmek geçmişte oldukça meşakkatli.

Tanımadığınız numaralardan gelen çağrıların kime ait olduğunu öğrenmek geçmişte oldukça meşakkatli. Olur olmadık yollar denenirdi. Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var ve artık yararlı (kimilerine göre) uygulamalar ile arayanın kimliğini anında öğrenebiliyoruz.

Size tanıtacağım uygulama, sizi arayanın kimliğini bir kaç saniyede ekrana getiren bir uygulama. Uygulama adı: CIA - free caller id. Uygulamanın adına bakarak biraz tedbirli olmak insanın içinden gelmiyor değil :)

Oldukça basit bir mantık üzerine kurgulanmış ve bir o kadar da kullanışlı aslında uygulama. Eğer tanımağınız bir numara sizi arıyor ve uygulama akıllı telefonlarınıza yüklü ise kimin aradığını anında telefonunuzun ekranında görebiliyorsunuz.

Nasıl oluyorda numaraların kime ait olduğu hemen ekrana gelebiliyor? sorusunun cevabı aslında basit ve bir insanı kuşkulandırabiliyor.

1. verilebilecek cevap;

İnternette heryere kişisel bilgilerimizi veriyoruz ve program bir algoritma ile internet ortamına açık olan bu kişisel bilgilerimizden telefon kayıtlarımızı kaydediyor.

2. cevap ise olasılığı yüksek ve beraberinde riski bir durum

Program kişisel rehberimizi kendi veritabanına aktarıyor ve bu şekilde gelen aramaların kime ait olduğunu başka kullanıcıların ekranına çıkarıyor. Saadet zinciri gibi bir durum söz konusu burda. Uygulamayı kullanan binlerce kişinin (hatta Play Store daki şu anki rakam 1-5 Milyon arası) rehberini program veritabanına kaydettiğini hayal edersek nasıl sorusu kendiliğinden cevap bulabiliyor.


Uyarı : Uygulamayı kullanarak kişisel veri kayıpları tamamen uygulamayı kuran kullanıcılara aittir. Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi