Chrome'da kaydettiğimiz şifreleri nasıl görürüz?

Chrome'da kaydettiğimiz şifreleri nasıl görürüz?
Kaydettiğimiz şifreleri Chrome'da nasıl görürüz.

Google internet tarayıcı pazarına sunduğu ve ilk versiyonundan beri javascript motoru ile dikkat çeken Chrome tarayıcı pazırında kısa sürede büyük bir paya sahip oldu. Türkiye'de de oldukça fazla kullanıldığı bilinmekte. Hatta Google'ın ilk kez Chrome reklamlarını gösterdiği ülkelerden biri de Türkiye. Hatırlarsanız bir kaç ay önce televizyon ekranlarında Google Chrome reklamları dönmekteydi.

Size şimdi anlatacağım Chrome kullanılarak girdiğimiz internet sitelerine tekrar tekrar kullanıcı adı ve şifrelerimizi girmekten bize kurtaran şifre kaydetme özelliğindeki kayıtlı şifrelerimizi nasıl göreceğimiz. Olur ki hiç ummadığımız bir zaman bu şifrelere ihtiyacımız olabilir.

Öncelikle aşağıdaki ekran resminde de görünen Chrome ayarlar bölümüne ulaşmak için kullacağımız ilk adım olan anahtar simgesine basmak.

techcekirdek.com

Sonra açılan pencereden Ayarlar (Setting )butonuna tıklamamız gerek. Sonrasında ise aşağıdaki ekran resmine benzer bir ekran gelecek.

techcekirdek.com

İlk olarak yukarıdaki ekrandaki Basic (Temel) kısmı gelecektir ekranınıza. Eğer Personal Stuff (Kişisel bilgilere) tıklarsanız Chrome'un şifrelerinizi kaydettiğini bölüme ulaşabileceksiniz. Burdan ekranda sarı ile vurgulanmış alanlar önemli. Password bölümünde yazan "Offer to save password" (şifre kaydetme sorulsunmu) ve "Never save password" (asla şifreleri kaydetme) seçenekleri eğer şifrelerimizin kaydedilmesini istiyorsak ya da istemiyorsak düzenlememiz gerekecek. 

Son olarak da kaydettiğimiz şifreleri görmek için ise "Manage saved passwords" (kayıtlı şifreleri göster) bastığımızda şifrelerin kaytılı olduğu tablo ekrana gelecektir ve istediğimiz kayıtlı şifreyi görebileceğimiz butona bastığımızda şifremiz ekranda belirecektir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi