Chrome, Internet Explorer’ı tahtından etti

Chrome, Internet Explorer’ı tahtından etti
Büyük çekişmeye sahne olan internet tarayıcısı çekişmesi şu sıralar Google Chrome’un öne geçtiğini gösteriyor.

Dijital analitik servisinin sonuçlarına göre, Google Chrome, Microsoft’un Internet Explorer’ını geride bıraktı ve en çok kullanılan internet tarayıcısı oldu. Chrome, kısa periyotlarla  daha önce de IE’yi geçmiş olmasına rağmen, geçen hafta ilk defa uzun süreli bir periyot ile dünyanın 1 numarası olmayı başardı. StatCounter analitiklerine göre, IE’nin tüm dünyada kullanım olarak %31.47 ile kapattığı periyodu Chrome %31.88 ile kapattı ve liderliği ele geçirdi.

Aradaki fark çok küçük bile olsa, Chrome bir süredir daha moda olmaya başladı ve IE de aynı seviyede düşüş yaşıyor. IE hala bazı bölgelerde en tepede, Kuzey Amerika gibi. Chrome ise Güney Amerika, çoğu Avrupa ve Asya ülkesini kapsayan kesimde daha yoğun kullanılıyor. Ayrıca Chrome marketteki piyasa değeri olarak da kayda değer seviyede yükselmiş durumda.

IE’nin hala birçok bölgede popüler olmasının aşikar nedenleri var: Windows bilgisayarlar için varsayılan tarayıcı olması ki, dünyada şu an kullanılan bilgisayarların %80’i Windows işletim sistemine sahip. Teknoloji tutkunu insanlar ise daha çok Chrome’u tercih ediyor, her ne kadar bazı yerlerde yükleme hızı düşük olsa da.

Tarayıcılardaki bu sonucun en azından Internet Explorer 10 bu yılın sonunda çıkana kadar böyle devam edeceğini tahmin ediyor. IE10, Windows 8 ile birlikte piyasaya çıkacak ve kullanıcıya tarayıcı oyunlarına özel opsiyonlar sunacak.

Windows 8’in PC versiyonu üçüncü-parti tarayıcıları destekleyecek geçmişte yaptığı gibi. Bu noktada tablet kullanıcılarının IE10’u yükleyip kullanma konusunda oluşabilecek kısıtlamalarla ilgili sorunlar var. Tam sürümü kullanabilecekleri şu an muamma.

StatCounter’ın verdiği rakamlar 3 milyon websitesinin görüntülenmesi üzerinden yapıldı ve gayet güvenilir, ancak diğer güvenilir kaynakların istatistikleri bize market payı hakkında farklı şeyler söylüyor. Net Application’ın verdiği rakamlara göre, market payında IE %54 ile başı çekerken, Chrome %19’da kalıyor. Mozilla Firefox ise %20 ile bu alanda daha büyük pay sahibi olarak gözüküyor. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi