Cep telefonu pazarının lideri!

Cep telefonu pazarının lideri!
Güney Kore'nin teknoloji devi Samsung, cep telefonu pazarında birincilik koltuğuna oturdu.

Güney Kore'nin dünyaca ünlü markası Samsung, Finlandiya markası Nokia ile giriştiği mücadelede sonunda galip oldu. Nokia'ya nispeten çok daha sonra cep telefonu pazarına giren Samsung, pazar payı olarak birinciliğe yükseldi.

 

IHS iSuppli'nın yayınladığı rapora göre, geçen sene Samsung'un pazar payı yüzde 24 iken, bu sene yüzde 29'a yükseldi. Uzun yıllar boyunca dünya liderliğini koruyan Nokia'nın pazar payı ise yüzden 30'dan yüzde 24'e düştü. Nokia, böylelikle 14 yıl boyunca koruduğu liderlik koltuğuna veda etti.

 

Akıllı telefonlar piyasasında Samsung'un Apple'e karşı olan liderliği de devam etti. Apple, akıllı telefonlarda pazar payını yüzde 19'dan yüzde 20'ye çıkartırken, Samsung ise yüzde 20'den yüzde 28'e yükseltti.

 

IHS iSuppli'nin analistçisi Wayne Lam, pazardaki bu ani değişikliği "Akıllı telefonlara göre yaşamak, akıllı telefonlara göre ölmek" prensibinden kaynakladığını ifade etti. Akıllı cep telefonlarının piyasadaki payının yüzde 37'den yüzde 45'den yükseldiği aktarıldığı raporda, Samsung'un pazardaki liderliğini uzun süre sürdüreceği öne sürüldü.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi