Cep devinden müthiş sıçrayış!

Cep devinden müthiş sıçrayış!
Cep piyasasında Samsung ve Apple halen ilk 2 sırada. Ama asıl sürpriz, üçüncü sıradaki isim

Sony akıllı cep satışlarında konumunu geçen seneye göre 3 sıra birden yükseltmeyi başardı. Bununla birlikte bu yükseliş, sadece Sony'nin başarısıyla gelmemiş olabilir.

 

 

Japon firma, IDC'nin son rakamları itibariyle 2012'nin üçüncü çeyreğinde Samsung ve Apple'dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Sony 2011'in sonlarında oldukça gerilede, RIM, Nokia ve HTC'nin gerisinde 6. sırada yer alıyordu. Rakiplerinden özellikle HTC'nin satışlarının düşmesi, Sony'nin yükselişinde etkili olmuş görünüyor.

 

 

Aslında Sony'nin pazar payı, 2011'e göre yüzde 5 geriye gitmiş durumda. Ancak HTC, Nokia ve RIM'in sert düşüşüyle, Sony'nin kafasını suyun yüzeyine çıkarmış olmasından ziyade suyun geri çekildiğini söyleyebiliriz. Nokia, seneden seneye yüzde 13.6'dan yüzde 3.4'e gerilerken, HTC yüzde 10.3'ten yüzde 4.6'ya, RIM ise yüzde 9.6'dan yüzde 4.2'ye gerilemiş bulunuyor. Yine de Sony'nin Xperia S ve Xperia T ile başarılı olduğunu düşünüyoruz.

 

 

IDC'ye göre Samsung ve Apple, pazar payılarını geçen seneye göre artırdılar. Samsung, 2011'deki yüzde 22.7'lik kullanım oranını yüzde 31.3'e yükseltirken, Apple da yüzde 13.8'lik pazar payını yüzde 14.6'ya çıkarmayı başardı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi