Cebinizi "değiştiren" 7 araç!

Cebinizi "değiştiren" 7 araç!
Telefonunuzu "değiştiren" 7 araç!

Telefonunuzda, satın aldığınız gün karşınıza çıkan aynı sıkıcı arka plan görüntüsünü, sembolleri, ana ekranı ve ayarları, isterseniz yıllarca kullanabilirisiniz. Ya da isterseniz telefonunuzu kendi isteğinize göre baştan yaratabilirsiniz. Bunu yapmak için çoğu zaman telefonun garantisini bozan jailbreak ve root işlemlerini yapmak gerekiyor. Ama neyse ki riskli müdahalelerde bulunmadan, telefonun motor kapağını açıp bazı değişiklikler yapmanıza izin veren uygulamalar da var. Şimdi burada bunlardan yedi tanesini ele alacağız.

 

1. Tasker (Android): Tasker, belirli işlemleri yine belirli durumlarla eşlemenizi sağlıyor. Örneğin belli bir saat ya da GPS konumu gibi durumlarla Wi-Fi bağlantısının açılması ya da telefonun sesinin kısılması gibi eylemleri eşleyebiliyorsunuz. Yakın zamanda ara birim değişikliği geçiren uygulama Android cihazınızın tüm işlevlerini otomatikleştirmenizi sağlıyor.

 

2. Launch Center Pro (iOS 5.1+): Eğer jailbreak yapmayı düşünmüyorsanız iPhone telefonunuzun ara birimini ve iOS ayarlarını değiştirme seçenekleriniz kısıtlı. Launch Center Pro bu konuda yardımcı oluyor. Onun sayesinde, desteklenen uygulamalar içinde "kısa yol" benzeri bağlantılar oluşturmak mümkün. Örneğin isterseniz bir arkadaşınıza mesaj gönderme, Instagram'da ekran görüntüsü alma gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

 

3. Advanced Task Killer (Android 1.6+): Android, iş çoklu işlemlere geldiğinde aslında elinden geleni yapıyor ama biraz daha fazla kontrol istiyorsanız Advanced Task Killer'ı denemelisiniz. Uygulama sayesinde tek bir dokunuşla onlarca uygulamayı kapatabilir, hafızayı serbest bırakabilirsiniz. Görüntülenen reklamları kaldırmak için 3,19 pound ödeyerek uygulamanın Pro sürümünü almanız gerekiyor.

 

4. Nova Launcher (Android 4.0+): Eğer telefonunuzda Android 4.0+ Ice Cream Sandwich yüklüyse, işletim sisteminin arabirimindeki her bir pikseli kişiselleştirmenizi sağlayan Nova Launcher'ı mutlaka denemelisiniz. Uygulama sayesinde renkleri, sembolleri, widgetları ve çok daha fazlasını değiştirebiliyorsunuz. Android mağazasında bulunan bu tür araçların en kapsamlılarından biri olan uygulama, seçeneklerin yedeklerini aldığı için istenen anda eski ayarlara dönebiliyorsunuz.

 

5. Pimp Your Screen (iOS 4.3+): Tamamen kendine özgü bir telefon ekranı yaratmak ister misiniz? Kullanmanız için inanılmaz çok sayıda şablon sunan Pimp Your Screen, iOS cihazların ana ekranını istediğiniz gibi düzenlemenizi sağlıyor. Ön izleme özelliği sayesinde sonuçları uygulamadan çıkmadan görebiliyor ve anında değişiklik yapabiliyorsunuz. İsterseniz belirlediğiniz seçenekleri tüm iOS cihazlarınıza uygulayabiliyorsunuz.

 

6. Light Flow (Android 2.2+): Android cihazınızın bildirimlerini, özellikle de bildirim ışıklarını kontrol etmenizi sağlayan uygulamanın ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunuyor. Öncelikle ücretsiz sürümü yükleyip cihazınızla uyumlu olduğundan emin olmakta fayda var. Çünkü uygulama bazı telefon modellerinde root erişimi talep ediyor. Bir kez yükledikten sonra uygulama, belirli uygulamalar ve olaylar için bildirim ışığı rengini değiştirmenizi sağlıyor. Hatta isterseniz belirli aralıklarla renkleri değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz titreşim ayarlarını ve uyku modunu da kontrol edebiliyorsunuz.

 

7. App Icons (iOS 4.3+): iOS cihazınızda bulunan sembolleri kontrol etmek, kişiselleştirilmiş sembol temaları oluşturmak istiyorsanız App Icons işinize yarayacak. Ancak sembolleri değiştirilebilen, şablon desteği sunulan uygulama sayısı sınırlı. Yine de App Icons, cihazınızın görünümünü köklü bir şekilde değiştiriyor. Eğer hemen para harcamak istemiyorsanız, uygulamanın reklam görüntüleyen ücretsiz sürümünü deneyebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi