Cebinizdeki İsviçre Çakısı (Swiss Army Knife)

Cebinizdeki İsviçre Çakısı (Swiss Army Knife)

Günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız pek küçük ama çok gerekli bir kaç özelliği barındıran bir uygulamadan bahsedeceğim. Uygulamanın adı Swiss Army Knife. Uygulama bir el feneri, cetvel, zamanlayıcı, kronometre, pusula, su terazisi, hesap makinesi ve büyüteç içermekte.

El Feneri; ister telefonunuzun flaşını ve ekranını aydınlatmak için kullanını isterseniz sadece birini kullanın. Üstelik ekranınızın hangi renk olacağına da siz karar veriyorsunuz.

Cetvel; ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Bu özelliği seçtiğinizde ekranınızda iki adet cetvel ölçeklendirmesi belirmekte. Birisi cm diğeri ise inch cinsinden.

Zamanlayıcı; kalsik bir geri sayma aracı. Mutfakta yemek yaparken işinize yarayabilir. Ayarladığınız süre dolduğunda güçlü bir alarm ile sizi uyarır.

Kronometre; bildiğimiz kronometrelerden bir farkı yok. Tur zamanını ve toplam zamanı ölçmenize yarar.

Pusula; hem analog olarak hem de dijital olarak yönünüzü gösterir. Üstelik gerçekten iyi çalışan bir pusula.

Su terazisi; genelde inşaat alanında kullanılan bu alet. İki ayrı parçanın aynı doğrultuda hizalanması amacı ile kullanılır. Kullanmadan önce düz bir alanda kalibre etmeniz gerekiyor ve cihazınızı koruyucu kılıfından çıkartarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Hesap makinesi; bildiğiniz mühendis hesap makinesi. Normal kullanımın dışında mühendislik hesaplarınızı da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Büyüteç; Basit anlamda cihazın zoom yeteneğini kullanmakta ancak istediğiniz noktada görüntüyü dondurabilirsiniz. Bunu fotoğraf olarak çekip hafızaya kaydetmeden sadece ekranda dondurarak gerçekleştirmekte. Ayrıca gerekirse flaş desteği de vermekte.

Özellikle saha mühendislerinin işine yarayabilecek bir uygulama mobil cihazınızda olmasının faydası var.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi