Bulutlarda ki gelecek

Bulutlarda ki gelecek
Geleceğin teknolojisi bulut bilişim için Google, Apple ve Microsoft neler yapıyor?

Son zamanların trendi olan bulut bilişim bir çok insanın dilinde artık. Herkes temel bir noktadan yaklaşıp bulut bilişim ya da cloud computing’i anlatmaya çalışmakta. Bende aynı çıkış noktasından başlayarak ve yazımın sonuna doğru da biraz daha farklı bir açıdan bakıp bu teknolojiyi ifade etmeye çalışacağım.

Öncelikle en temel nokta olan, bulut kavramını açıklayarak başlamak gerek sanırım. Bulut bilişim ya da diğer bir ifadeyle cloud computing denilen olay, en düz anlatımıyla tüm bilgisayarlarımızdan ya da mobil cihazlarımızdan diskleri ya da bellekleri çıkarıp, tüm verilerimizin internet üzerinde bulunup bizimde internet üzerinden işlemlerimizi yapmamız anlamına gelmekte. Tabi günümüzde tam anlamıyla bunu başarabilecek bir alt yapı hiç bir ülkede bulunmamakta. Bir çok servis bulut bilişim sistemleri üzerinde verilse de tam anlamıyla sabit diksler üzerinde yüklenen bir işletim sistemi deneyimi henüz bulut bilişim de bulunmamakta. İşletim sistemini bulut bilişime taşıyıp hizmete sunan bir kaç örnek olsa da, deneyim açısından bir masaüstü işletim sistemi yeteneklerine bulut bilişimdeki işletim sistemleri sahip değiller.

Olay sadece işletim sistemlerini blut bilişime taşımak değil. Aslında hedefinde bu olduğunu düşünmüyorum. En azından yakın bir zamana kadar. Şu anda hali hazırda bir çok hizmeti biz farkında olmadan bile bulut bilişimde alıyoruz. Bulut bilişimde hizmetlerin çeşitliliğine en güzel örneklerden biri Google’ın servisleridir. Google servislerini hiç bir zaman bulut bilişim dışarısına çıkarmamış aksine tamamen bulut bilişim üzerinden kullanıcılarına hizmet vermektedir. Yıllardır karşısında ciddi bir rakip olmayan Google Docs servisi Google’ın bulut bilişimdeki en önemli servislerinden biridir.

Burada Google’ın bu politikası üzerinde aslında biraz durmak gerekiyor. Sebebi ise “Neden Google gibi bir yazılım devi ve online servislerinde bir çok kullanıcısı bulunan bir şirket sadece bulut bilişim üzerinde servislerini çalıştırmakta?” sorusuna cevap vermek için.

Bu sorunun cevabı çok kısa olduğu kadar biraz da uzun aslında. Kısa versiyonu “Çünkü Google’ın gelecek öngörüsünde sadece web var”.

Soruyu biraz daha detaylandırıp cevap vermek gerekirse eğer, önce Apple ve Microsoft bu alanda ne yapıyor bunun üzerinde durmak gerekir diye düşünüyorum.

Apple cephesinde bildiğiniz gibi Mac OS işletim sistemi bulunmakta. Microsoft tarafında da Windows işletim sistemi. Hem Apple hemde Microsoft yeni işletim sistemlerine kadar bulut bilişime yönelik çok fazla bir eylemleri yoktu fakat hem Windows 8 de hem de Mac OS Mountain Lion artık bulut bilişimin ayak izlerinden ötesini görmeye başladık. Apple yeni işletim sistemi olan Mountain Lion’ı kısa zaman önce tanıttı ve bir çok alan da iPhone ve iPad entegrasyonları iCloud servisi üzerinden başarılı özellikler ortaya çıkardı. Apple’ın mobil cihazları ile MacOS Mountain Lion arasında ciddi bağlar kurulmaya başlandı ve bu da Apple’ın bulut bilişimi kendi ürünleri arasındaki entegrasyonu en iyi hale getirmek için kullanacağı aşikar.

Microsoft tarafında da işler Apple’ın uyguladığı stratejiye benzer aslında. Microsoft’da Windows 8 üzerinde bulut bilişime işletim sistemini bir adım daha yakınlaştırmış bulunmakta. Kullanıcı kimlik doğrulamanın internetteki bir bir ID üzerinden yapılabilmesinden, bilgisayarınızın yedeğini Microsoft’un bulut bilişim yapısına almaya kadar bir çok yenilik Windows 8 ile beraber hayatımıza girecek.

Peki bütün bunların Google stratejisi ile ne ilgisi bulunmakta? Google Chromebook’a kadar işletim sistemi geliştirme adına bir çalışma yapmamıştı. Aslında Chromebook’da bizim alışık olduğumuz işletim sistemi gibi pek değil. Chromebook, internet tarayıcı tabanlı ve internet bağlantısı olmadan pek de bir işe yaramayacak olan bir işletim sistemi. Google’ın böyle bir işletim sistemini geliştirmesi bulut bilişime ne kadar önem verdiğinin en önemli göstergesi aslında.

Chromebook’dan sonra Google 2012 yılı son çeyreğinde çıkarmayı düşündüğü Android 5.0 ile kişisel işletim sistemi kavramına yeni bir soluk getireceğe benziyor. Android 5.0 hakkında öne sürülen bilgilere göre 5.0 versiyonu sadece mobil cihazlarda çalışmayacak, mobil cihazların yanında masaüstü ve laptoplarda da çalışabilecek. Eğer Google Android işletim sistemini kişisel bilgisayarlarda da çalışabilecek hale getirirse Microsoft Windows 8 ile başarı elde etmesi bir hayli güçleşecek. Sebebi ise kişisel bilgisayarlarda çalışan bir Android in hedef tahtasından bundan sonra Windows işletim sistemi olacaktır. Özellikle belirtilen Android 5.0 işletim sistemi Windows 8’li bir donanımda çalışabilecek ve istenildiği zaman işletim sistemleri arasında geçiş sağlanabilecek. Bu hamle Google tarafından kişisel bilgisayar işletim sistemlerine yönelik olarak en ciddi adım ve bu Windows 8 ile Microsoft’un başını oldukça ağırtacak gibi duruyor.

Eğer donanım desteğini Google halledebilirse sadece mobil cihaz pazarında değil kişisel bilgisayar pazarında da Microsoft’un karşına Apple’dan daha diri bir rakip olacağını tahmin ediyorum. Linux’un Microsoft karşından organize olup başaramadığını Google yine bir linux çözümü ile başarabilmesi bence bir rüya değil.

Google bulut bilişime kullanıcıları taşımak anlamında bir çok projeye imza atıyor. Şu ana kadar ortaya koymadığı ve Android 5.0 ile muhtemelen kişisel bilgisayar pazarına da adım atıp bulut bilişimde ki etkinliğini daha da sağlamlaştırma düşüncesinde.

Gelecek artık bulut bilişim üzerine inşa ediliyor. Bant genişliklerin tam anlamıyla, tam anlamıyla bir işletim sistemi deneyimini yaşatamayacak olsa da gelecekte bu teknik sorun da ortadan kalkacaktır. Gelecekte artık seçtiğimiz bir platform üzerinden tüm işlerimizi halledebilecek bir hale geleceğiz. İster cep telefonumuz, tablet bilgisayarımız ya da notebookumuz tek bir platform üzerinde çalışacak. Bulut üzerinde.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi