Blog nedir ve nasıl oluşturulur?

Blog nedir ve nasıl oluşturulur?
Blog nedir ve nasıl oluşturulur örnekleri ile ve en çok tercih edilen hizmet sağlayıcılarının incelemesi.

Kişisel veya profesyonel olarak bir blog açmak istiyorsanız wordpress ya da blogger gibi ücretsiz hizmet veren alt yapılardan birini kullanabilirsiniz. Alt yapı sağlayıcılara ücretsiz olarak kayıt olabilir ve paylaşımlarınıza hemen başlayabilirsiniz. Wordpress tarafından üÜcretsiz hizmet aldığınızda blog-adi.wordpress.com, blogger tarafında ise blog-adi.blogspot.com şeklinde bir domain ismini olacaktır.

Wordpress için tr.wordpress.com adresinden kayıt işlemlerinizi ve blogspot için ise www.blogger.com adresinden yeni blog açma işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir domain ismini kullanarak blog oluşturmak isterseniz, domain kayıt ettiğiniz servis sağlayıcıdan hosting hizmeti alarak domain name server ayarlarını değiştirip hızlıca blog kurulumunu yapabilirsiniz. Tabi bu aşamada biraz teknik bilgiye de ihtiyacınız olacaktır. Kendi domaininizi kullanmak isterseniz profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Bu yazımız ücretsiz hizmet sağlayıcılarından hızlı ve kolay blog oluşturmak isteyen okuyucularımız için hazırlanmıştır. 

Blogspot tarafında yeni bir blog açmak için bir google hesabına ihtiyacınız olacak. Wordpress tarafında ise bu tür bir zorunluluk yok. Kullandığınız herhangi bir mail adresi ile kayıt olabilirsiniz. Tavsiyemiz mutlaka bir google hesabınız olması yönünde. Daha sonrasında sitenize google analytics kodu ya da adsense reklamları eklemek isterseniz yine bir google hesabına ihityacınız olacaktır. 

Hem wordpress hemde blogspot tarafında ki kayıt işlemleri oldukça kolay. Her iki hizmet sağlayıcının sunduğu türkçe dil desteği ile kolayca blog adınızı seçerek blog oluşturabilirsiniz. 

Bunun için blogspot ve wordpress anasayfadaki yönergeleri izlemeniz yeterli olacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi