Blizzturk, Diablo 3 'Betakey' fiyaskosu

Blizzturk, Diablo 3 'Betakey' fiyaskosu
Kendilerini Blizzard'ın Türkiye fan sayfası olarak tanıtan Blizzturk tarafından düzenlenen yarışma tam bir fiyasko. 'Betakey'lerin kazananlarına ulaşmaması, yarışmanın katılım aşamasında usulsüzce elenen katılımcılar ve üstüne üstlük duyarsızlık; bunların hepsi Blizzturk'un yarışma fiyaskosunda mevcut.

Bir süre önce katıldığım bir yarışmada Diablo 3 'Beta key' kazandım diye ne kadar sevinmiştim anlatamam. Daha önce bunu elde etmek için bir kaç tanıdık (birisi Blizzard'tan) vasıtasıyla girişimlerim olduysa da başarıya ulaşmadı hiç biri. 'Betakey'i kazandığım haberini 10 Mart Cumartesi sabaha karşı 4 civarında eve döndüğümde öğrendim. Hemen bir heyecan ile gerekli dökümanları hazırlayıp Blizzturk'e mail attım.

mail

Sadece kazananlar listesine baktığımdan gecikmemek için böyle bir şey yapmışım kesin o anın heycanından pek hatırlamıyorum. Sonra Blizzturk'un Facebook sayfasında gördüğüm yazı içimi rahatlattı;

açıklama

Cumartesi yapılmış bir açıklama ve yarın saat 15:00'dan bahsediyor. Oh be hem kazandım hem de zamanından önce gereken belgeleri gönderdim. 10 Mart Cumartesi saat 15:00 bile olsa yetişmiştim sonuçta. Keyifle hafta sonunu Mass Effect oynayarak geçirdim. Hatta internetten Diablo 3 Beta Client'i bulup indirdim ve kurdum hem Mac'ime hem Windows'uma. Diablo bu bekletmeye gelmez, nerde ne zaman fırsat bulursam diye düşündüm. 11 Mart Pazar günü Blizzturk kazananların listesini Blizzard'a ilettiğini duyurdu ancak kimlerin adını ilettiği konusunda hiçbir şey söylemedi ya da bilgilendirmede bulunmadı. 11 Mart itibari ile her gün muhtelif zamanlarda Blizzturk'un gerek web gerekse Facebook sayfasında durumu takip ettim. Düne kadar da pek açıklayıcı bir şey bulduğumu söyleyemem. Dün Facebook sayfasında 'beta key'lerin dağıtılmaya başlandığını okudum. Bugüne kadar da gelir diye umutla ve sıklıkla mail hesabımı kontrol ettim. (telefonuma gelmeyecek sanki???) Dün, önceki gün ve bugün Blizzturk'un Facebook sayfasına konuyla ilgili sorular yazdım ancak bugün hariç hiç birine cevap alamadım. Aldığım cevap da evlere şenlik;

blizz

Tabi ben bu cevabın geldiğini uyarı olarak aldığımda, üstümde bir kullanıcının daha mağdur olduğunu gördüm. Blizzturk'un cevabına gelince gerçekle hiç alaksı olmayan bir neden belki de bir kalıp oluşturmuşlardır kopyala yapıştır yapmak için. Başına bir 'Eren bey' (bu arada Bey ünvan sıfatı olduğundan 'B' büyük yazılır.) 'Ayşe hanım', v.s. koyarak hız kazanıyorlardır şikayetleri cevaplamakta. Gayet 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' mantığı ile kendilerini savunmaya başladılar.

Blizzturk'un sitesinde iletişim aderesi, telefonu ya da maili bile yok. Kim bu insanlar, hangi kuruma bağlı ve neden insanlar ile oyun oynuyorlar? Aslında benim şüphelendiğim bir şey var. İnternet ortamında bir 'Betakey' için 150 TL ödeyebilecek insanlar bulmak mümkün. İnsan bu kadar şaibe karşısında düşünmeden edemiyor bu ihtimali.

Ben şikayetimi Blizzard'a ilettim. Adının içinde hem 'Turk' hem de 'Blizz' kelimesi taşıyan ve sözüm ona kendilerini Dünya'nın en iyi oyun üreticilerinden birinin Türkiye fan sayfası olarak lanse eden kişiler bundan çok daha iyilerini yapmalılar, yapamıyorlarsa da bırakmalılar. Bir ben yaşamış olsaydım bu sıkıntıyı belki bir ihtimal ancak yarım saatte kaç tane sıkıntılı insan buldum sayfada. Bu kadar ciddiyetsiz bir yaklaşım kabul edilemez. Sen hem Blizzard'ın Türkiye fan sayfası olacaksın hem de iletişim bölümün bile olmayacak. Bu arkadaşlar taşıyamayacakları yükün altına girmişler. Bu işin peşini de kolay kolay bırakmayacağım.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi