BlackBerry satışa çıkıyor!

BlackBerry satışa çıkıyor!
Son yıllarda yaşadığı büyük pazar kaybıyla akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 3'e kadar gerileyen BlackBerry'ye yeni modeller de yaramayınca şirket radikal bir karar alarak satış opsiyonunu hayata geçirdi.

Akıllı telefon pazarındaki sert rekabet bir dönemin dev markası BlackBerry'nin satılmasına yol açıyor. Şirket son modelleri Z10, Q10'dan ve işletim sistemi Blackberry 10'dan beklediği satış performansını alamayınca pes etti. BlackBerry'den yapılan açıklamaya göre şirket satış da dahil olmak üzere "stratejik seçenekleri" değerlendirmek için özel komite kurdu. Komite başta satış olmak üzere, mümkün stratejik ortaklıkları da değerlendirecek. Satış için ünlü yatırım bankası JP Morgan Chase ile de danışmanlık için anlaşıldı.

 

Kararın duyurulmasının ardından BlackBerry hisseleri yüzde 10.5 artarak 10.78 dolara yükseldi.

 

Uzmanlar BlackBerry'nin birçok seçeneği değerlendireceği açıklamasını yapmasına rağmen ana hedefin şirketin satışı olacağını belirtiyor.

 

PİYASA DEĞERİ 3 MİLYAR DOLAR ERİMİŞTİ

BlackBerry'nin yeni modelleri Z10 ve Q10'un hedeflenen satış rakamlarının 1 milyon adet kadar altında kaldığı belirtilmişti.

 

Kurumsal pazarda halen etkin olan firma son yıllarda nihai tüketici pazarında Apple ve Samsung'un başı çektiği rekabette büyük pazar payları kaybetmişti. Son 3 çeyrekte 8 milyon abone kaybeden şirket Temmuz başında pazar değerinin yüzde 25'ini kaybederek 3 milyar dolar erimişti. Şirket son çeyrek bilançoısunda da 84 milyon net zarar açıklamıştı. 

 

Şirket, bu yılın Ocak ayında ‘Research in Motion’ olan adını, Blacberry 10 modeliyle uyumlu olması amacıyla Blackberry olarak değiştirmişti.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi