BlackBerry eriyor!

BlackBerry eriyor!
iPhone ile Android işletim sistemli cihazların müthiş kapışması BlackBerry isminin unutulmasına neden oldu.

iPhone ve Android uygulamalı cihazların daha çok sevilmesi ve tutulması Blackberry'in zemin kaybetmesine neden oldu. Blackberry üreticisi içinde önündeki projeler artık kasvetli görünmeye başladı.

2010 yılında iPhone pazar payı %31,1 iken 2011 yılında bu oran 14 puanlık artışla %45'e yükseldi. Aynı şekilde Android uygulamalı cihazlar da 2010'daki %11,3'lük pazar payını bir yıl içinde 2 katına çıkararak 2011 yılında %21,3'lük pazar payına sahip oldu. 2010 yılının pazar lideri olan Blackberry 1 yıl içinde %2,3'lük payını kaybederek 2011 yılında %32,2'lik pazara sahip oldu. Tahmincilere göre Blackberry bundan sonraki süreçte daha büyük kan kaybedecek. Android uygulamalı cihazların daha da yayılacağı ve bundan dolayı Blackberry'nin sahip olduğu pastanın büyük dilimini Android'in alacağı tahmin ediliyor. 

Ağır bir düşüş, yüzde 12 ile dördüncü sırada yer alan Symbian/Nokia'nın %7,4'e gerilemesi ile görünmekte. Aynı şekilde Microsoft Windows Mobile uygulamalı cihazlarda da düşüş yaşanmakta. 
Blackberry cihazların gelecekteki pazar payını tahmin etmek amacıyla 2300'den fazla kurum çalışanına yapılan bir anket çalışmasında katılımcıların sadece % 2,3'ü bir sonraki mobil cihazın Blackberry olacağını söylemesi Blackberry'in belki de kısa bir süre sonra piyasadan silinebileceği sinyalini verdi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi