BlackBerry en güvenli telefon

BlackBerry en güvenli telefon
Analizlerin birçoğuna göre BlackBerry hala Android'den daha güvenli.

BlackBerry, "güçlülük ve zayıflık" başlıkları altında yapılan analizler sonucunda, aynı pazarı paylaştığı Android'e göre daha güvenli olduğu bir kez daha açıklandı.

Araştırmanın yapıldığı başlıklar şunlar:

  • Genel cihaz güvenliği
  • Uygulama güvenliği
  • Kod imzalama
  • Doğrulama
  • Cihaz siliş yeteneği
  • Güvenlik duvarı
  • Sanallaştırma

Sıralama 5 puan üzerinden alınan sonuçlara göre oluşturuldu.

BlackBerry 7.0 liderliği 2.89 puan ile alırken, Apple İOS 1.70 puan; Windows Phone 7, 1.61 puan; Android 2.3, 1.37 puan ile onu izledi.

Böylece Android beklenenin çok altında kalırken, Windows Phone da beklenenden yüksek bir sonuç elde etti. BlackBerry, uzun süredir bu sektörde ve hem güvenlik hem de cihaz kontrolü konusunda gövde gösterisi yapmaktan çekinmediğini tekrar gösterdi.

"Android yeni versiyonlarında 4.x kullanıyor olsa da piyasada var olan cihazların birçoğunda hala 2.x mevcut. Bu durum başlı başına büyük bir risk oluşturmaktadır. İşletim sistemi güncellemelerini sağlayan bir merkezi sistemin olmayışı, birçok kullanıcının uzun bir süre kritik güvenlik açıklarına korumasız kalması anlamına gelir." Bu görüşler ile dikkatler tekrar Google'ın üstüne çevrildi.

Trend Micro güvenlik şirketinin CTO'sundan gelen açıklama şöyle: "Durdurulamayan gelişim ve  tüketim ile BYOD(kendi cihazını getir) sonucunda her telefon sektör için risktir."

Sonuç olarak; kazanan tarihsel deneyimi ile Windows Phone'u sektörde uzun yıllar kendinden söz ettirecek bir hale getirecek olan Microsoft gibi gözüküyor.

 


Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi