BlackBerry, Android ve iPhone ile yeni savaşa hazırlanıyor

BlackBerry, Android ve iPhone ile yeni savaşa hazırlanıyor
RIM, uygulama geliştiricilerini BlackBerry 10’da buluşturmayı hedefliyor.

BlackBerry’nin sahibi RIM(Research in Motion), bu yılın sonuna doğru çıkması planlanan BlackBerry 10 ile, marketi domine eden Google ve Apple’a daha güçlü bir rakip olarak çıkacak.

İlk adım, kaybettiği zemini gelişmiş uygulamalarla doldurmak.

RIM, bunu gerçekleştirmek için bu hafta düzenlenecek olan BlackBerry World 2012 konferansında 2000 adet prototip dağıtacak ve bir uygulama kataloğu oluşturacak.

RIM Uygulama Müdürü Christopher Smith şunları söyledi: “BlackBerry’nin geleceği için çok önemli bir adım atıyoruz ve BlackBerry 10’un gelişimini gördüğümüz için çok heyecanlıyız.”

  “Geliştiriciler vermiş olduğumuz prototiplerle BlackBerry’ye özel bir uygulama arayüzü oluşturacaklar ve gelecek aylarda bu sayede pek çok uygulamadan oluşan bir set oluşturacaklar.”

Eğer RIM geliştirme amaçlı olarak çok sayıda talep alacak olursa HTML5 yazılımlı bir web sitesi açarak bir çok geliştirmeciye olanak sağlamış olacak.

Bu noktada, RIM özel geliştirmecilere yüksek kalitede uygulamalar üretmelerine izin vererek Android Market ve Apple Store’la yarışta biraz iyimser davranmış gibi gözüküyor. BlackBerry 10’dan beklentilerin içinde insana güven veren işler olması da var.

Bütün bu baskılar karşısında RIM umut ve soğukkanlılığını koruyor.

“BlackBerry geliştiricileri arasındaki coşku heyecan verici.” diyor RIM uygulama müdürü ve ekliyor: “Platform, kullanıcıya en iyi tecrübe ve içeriği sunmak için kuruldu. Bütün geliştiricilerden tatmin ve teşvik edici haberler duymak çok güzel.” 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi